Naí Dillí 12. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
India neplánuje odmietnuť spoluprácu s Moskvou v obrannom sektore napriek hrozbám Spojených štátov. Povedal to zdroj Sputniku z vojensko-priemyselného sektora krajiny, oboznámený s pozíciou tamojších úradov

Na snímke ruský protivzdušný obranný systém S-400

5. októbra podpísali strany zmluvu na dodávku ruských S-400 Triumf v Novom Dillí v celkovej hodnote 5,43 miliardy dolárov. India sa stane tretím zahraničným kupujúcim týchto systémov po Číne a Turecku.
V stredu oznámil Donald Trump, že Washington bude reagovať na nákup ruskej protiraketovej obrany Indiou.
Na otázku, či si v Indii uvedomujú riziko možného uloženia sankcií podľa zákona o CAATSA (O boji proti americkým oponentom prostredníctvom sankcií), partner agentúry odpovedal, že rozhodne áno.
Nevysvetlil však, či má vláda v úmysle usilovať o oslabenie opatrení zo strany Spojených štátov v tejto záležitosti.
Washington opakovane vyjadril obavy z nákupu ruských systémov svojimi partnermi. Zástupca ministra obrany pre ázijsko-tichomorskú oblasť Randall Schriever uviedol, že Spojené štáty vedia o väzbách medzi Indiou a Ruskom v obrannej sfére z minulosti, ale v budúcnosti chcú preorientovať Nové Dillí na seba.
 
Príspevok USA hrozia Indii kvôli nákupu systémov S-400. India však nemieni Američanom ustúpiť zobrazený najskôr Hlavné správy.