Londýn 4. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)

USA nebudú s Veľkou Britániou rokovať o dohode o voľnom obchode, ak Londýn nezruší novú daň z digitálnych služieb. Informuje o tom portál news.sky.com s odvolaním sa na správu denníka Daily Telegraph

Na snímke Donald Trump

Britská digitálna daň, ktorú v roku 2018 navrhol vtedajší minister financií Philip Hammond, je odpoveďou na obavy, že technologické giganty neplatia férový podiel daní. Daň má v Británii nadobudnúť účinnosť v apríli budúceho roka.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa však podľa denníka Daily Telegraph žiada, aby sa táto daň zrušila. To sa “britskej vláde komunikovalo na viacerých úrovniach”, napísal denník a citoval zdroj, ktorý povedal, že: “Odkazom bolo – ak zavediete túto daň, my s vami nezačneme rokovania o voľnom obchode.” Túto správu denník zverejnil len niekoľko dní potom, ako Donald Trump povedal, že s britským premiérom Borisom Johnsonom začal pracovať na dohode o voľnom obchode medzi oboma krajinami.

Odhaduje sa, že britský rezort financií prostredníctvom 2-percentnej digitálnej dane do roku 2022 vyberie viac ako 400 mil. libier (GBP). Minulý mesiac Trump prikázal prešetrenie podobnej dane, ktorú navrhlo Francúzsko. USA sa vtedy vyjadrili, že sú “veľmi znepokojené”, pretože “služby, ktorých sa to týka, sú tie, v ktorých sú americké firmy globálnymi lídrami”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj