Washington 29. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Odchádzajúci prezident USA Barack Obama oznámi v najbližších dňoch opatrenia na potrestanie Moskvy za údajné ruské hackerské útoky, ktoré narušili nedávne americké prezidentské voľby. Informovali o tom v stredu médiá v Spojených štátoch

Na snímke dosluhujúci americký prezident Barack ObamaNa snímke dosluhujúci americký prezident Barack Obama

Administratíva môže začať podnikať kroky už dnes, uviedla televízia MSNBC s odvolaním sa na nemenované zdroje. Biely dom začne so zavádzaním množstva opatrení, ktoré môžu zahŕňať ekonomické aj diplomatické sankcie.

Americká vláda obviňuje Rusko z toho, že stálo za sériou útokov na počítačový systém Demokratickej strany, čím sa zamiešalo do prezidentských volieb. Kremeľ tieto obvinenia popiera.

Webová stránka WikiLeaks zverejnila cez leto e-maily ukradnuté pri hackerských útokoch členom vedenia Demokratickej strany. Podľa správ v médiách americká Ústredná spravodajská služba (CIA) zistila, že Rusko sa snažilo využiť počítačové útoky na to, aby pomohlo republikánovi Donaldovi Trumpovi vyhrať voľby.

Obama v posledných dňoch jasne povedal, že podnikne odvetu za tieto kyberútoky. FBI však dodnes nepotvrdila, že by za nimi malo stáť Rusko.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.