Washington 20. októbra 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-)

Vesmírna spoločnosť Bigelow Aerospace, založená v Las Vegas, plánuje do piatich rokov odoslať na lunárnu obežnú dráhu nafukovací hotel, tvrdí United Launch Alliance, ktorá má pre projekt poskytnúť nosnú raketu
Ilustračné foto

Bigelow Aerospace je súkromná firma vyrábajúca rozšíriteľné moduly vesmírnych staníc. Spoločnosť je väčšinou financovaná zakladateľom Robertom Bigelowom, ktorý vlastní hotelový reťazec Budget Suites of America.
United Launch Alliance je spoločný podnik spoločností Lockheed Martin Space Systems a Boeing Defence, Space & Security.
Partneri plánujú spustiť modul Bigelow B330 pomocou novej generácie rakety ULA Vulcan 562 a umiestniť ho na obežnú dráhu okolo Mesiaca. “Lunárne depo” bude môcť slúžiť pre NASA i komerčných užívateľov už v roku 2022.
“Toto lunárne depo by mohlo byť na obežnej dráhe nasadené do roku 2022, aby podporilo národný plán návratu na Mesiac. Komerčné lunárne depo by poskytlo priestor pre významný rozvoj lunárneho podnikania a navyše by ponúklo NASA a ďalším vládam Mesiac ako nové vzrušujúce miesto na vykonávanie dlhodobého prieskumu a tréningu pre astronautov,” povedal Robert Bigelow.
Spoločnosti odošlú Vulcan s B330 na palube na nižšiu obežnú dráhu Zeme. Modul bude spustený na lunárnu obežnú dráhu po roku testov. Počas tohto obdobia plánuje spoločnosť Bigelow zásobovať stanicu a každých pár mesiacov striedať členov posádky.
“Sme veľmi radi, že môžeme pokračovať vo vzťahu so spoločnosťou Bigelow Aerospace. Spoločnosť robí obrovský pokrok v oblasti nových biotopov vhodných pre návštevu a život a sme nadšení, že sme súčasťou tejto cesty,” povedal Tory Bruno, prezident a CEO spoločnosti ULA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.