USA cez družicu zistili falšovanie ekonomického rastu Ruska a Číny

Washington 17. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Rusko, Čína, Severná Kórea a „ďalšie autoritatívne krajiny“ „falšujú“ údaje o svojom ekonomickom raste, píše The Washington Post s odkazom na výskum vedca z Chicagskej univerzity Luisa Martíneza.

Ilustračné foto

Podľa jeho slov informácia z družíc NASA ukazuje, že v „slobodných krajinách” sa rast HDP bezprostredne odráža na raste používania nočného osvetlenia, zatiaľ čo v „neslobodných krajinách” k tomu nedochádza, čo svedčí o „lži autoritatívnych režimov”.
Čína, Rusko a ďalšie „autoritatívne krajiny” „nafukujú” čísla o svojom HDP o 15-30 % ročne, uvádza novinár The Washington Post Christopher Ingraham s odkazom na výskum amerického vedca. Vo svojom výskume Luis Martínez z univerzity v Chicagu tvrdí, že „autoritatívne režimy” „nafukujú” čísla HDP pred voľbami. Martínez preštudoval údaje družíc NASA o používaní nočného osvetlenia v niekoľkých krajinách. Napríklad Severná Kórea sa v noci „takmer úplne nachádza v tme,” zatiaľ čo Južná Kórea „žiari”.
V roku 2012 vedci z Brownovej univerzity a Národný úrad pre ekonomický výskum došli k záveru, že „nočné osvetlenie je úzko spojené so zmenami v ekonomike”. „Používanie všetkých produktov si večer vyžaduje svetlo. S rastom príjmov rastie i používanie osvetlenia,” uviedli vedci. Rast nočného osvetlenia je tak spojený s rastom HDP.
Podľa Martínezových slov zatiaľ čo v „najslobodnejších svetových demokraciách”, USA, Kanade a krajinách Západnej Európy rast nočného osvetlenia o 10 % bol spojený s rastom HDP v priemere o 2,4 %, „menej slobodné krajiny” informovali o väčšom raste HDP pri analogickom objeme nočného osvetlenia. Je očividné, že „menej rozvinuté krajiny falšujú svoje čísla HDP, aby predstavili svojich vodcov v lepšom svetle”, došiel k záveru americký vedec.
 

Príspevok USA cez družicu zistili falšovanie ekonomického rastu Ruska a Číny zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)