Washington 5. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Spojené štáty, Británia a Nórsko v utorok odsúdili plán sudánskych vojenských vládcov na usporiadanie volieb po násilnom zákroku proti demonštrantom. Západné štáty vo svojom vyhlásení žiadajú, aby v Sudáne došlo k dobre zorganizovanému prechodu k civilnej vláde, informovala agentúra AFP

Ilustračné foto

Tri štáty, aktívne sa angažujúce v Sudáne, upozornili, že nariadením zákroku proti civilistom dočasná vojenská rada ohrozila proces prechodu k civilnej vláde a mier v Sudáne.

Sudánsky ľud si podľa nich zaslúži dobre zorganizovaný prechod od vojenskej k civilnej vláde vedený civilistami. Trojica štátov tiež vyslovila presvedčenie, že na rozdiel od volieb nanútených vojenskými vládcami civilisti skôr dokážu vytvoriť podmienky pre to, aby hlasovanie bolo slobodné a spravodlivé.

Sudánska armáda v pondelok ráno násilne rozohnala účastníkov týždňového pokojného okupačného protestu pred budovou ministerstva obrany v hlavnom meste Chartúm. O život pritom prišlo viac ako 35 ľudí.

Následne v utorok sudánska armáda oznámila zrušenie dohody o prechode moci na civilnú vládu, ktorú dosiahla v máji s organizátormi opozičných protestov. Zároveň ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch všeobecné voľby.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj