Hovorca Pentagónu Peter Cook uviedol, že nálety schválil americký prezident Barack Obama a vykonali ich „spoločne s líbyjskou vládou národnej jednoty“. Terčom boli dva tábory približne 45 kilometrov juhozápadne od mesta Syrta, bývalej bašty Daeš v severoafrickej krajine. Teroristi podľa oznámenia unikli do odľahlých táborov v púšti práve z pobrežnej Syrty, aby sa preskupili, a „predstavovali bezpečnostnú hrozbu pre Líbyu, región a národné záujmy USA“.

Pentagón útok predbežne posúdil ako úspešný, ďalšie zisťovania však stále prebiehajú, dodal Cook. Nemenovaný predstaviteľ amerického rezortu obrany podľa agentúry AP povedal, že nálet uskutočnili bombardéry B-2 a bezpilotné lietadlá, pričom zahynulo „niekoľko desiatok“ militantov IS. Obama schválením útoku nariadil použitie vojenskej sily zrejme naposledy počas pôsobenia v úrade prezidenta, v ktorom ho tento piatok vystrieda Donald Trump.

USA zasiahli v Líbyi v roku 2011 v rámci koalície, ktorá napokon zosadila jej vodcu Muammara Kaddáfího. Líbya po Kaddáfího páde a zabití upadla do chaosu a naďalej je rozdelená, nemá funkčnú vládu a o moc v nej súperí množstvo skupín a milícií, čo využívajú aj extrémisti.

Od zvrhnutia líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011 sa Líbya ocitá v chaose. O vládu stále usilujú dva kabinety – ten na východe neuznáva vládu v Tripolise, za ktorou stojí OSN. Aj napriek podpore OSN má však vláda malú moc, v krajine naďalej pôsobia rôzne islamské skupiny.