Irak 24. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:youtube)

Iracké ministerstvo obrany uskutočnilo prehlásenie týkajúce sa prakticky stopercentnej účinnosti čínskych bezpilotných strojov CH-4B v boji s Islamským štátom, píše War is Boring.
Záber z videa

Americký zdroj sa odvoláva na video zavesené na internete vo februári 2018, na ktorom irackí vojaci tvrdia, že od januára 2015, kedy boli poprvýkrát nasadené CH-4B, vykonali tieto stroje minimálne 260 útokov na terče IS, ktoré boli prakticky všetky úspešné.
War is Boring podotýká, že „čínske drony vo výzbroji Iraku sú skutočne dobré”.
Americký časopis The National Interest, ktorý tiež uverejnil tento článok, poznamenal, že tieto úspechy ČĽR „majú znepokojiť USA”.
CH-4 je klon amerického drona MQ-1 Predator, ktorý má byť v marci 2018 stiahnutý z arzenálu amerického vojenského letectva. Verzia CH-4B, ktorá sa líši od CH-4A zvýšenou nosnosťou, je schopná dopraviť dve protitankové riadené strely HJ-10, čínske analógy amerických AGM-114 Hellfire a vysoko presné bomby FT-9 vybavené GPS.
Čína prezentovala bezpilotný stroj v roku 2012, okrem Iraku je vyvážaný do Alžírska, Egypta a Saudskej Arábie, ktorá získala licenciu na sériovú výrobu všetkých verzií CH-4.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.