New York 13. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Korea Broadcasting System)

Spojené štáty a ďalších 25 krajín obvinili Severnú Kóreu, že porušuje sankcie OSN týkajúce sa importu ropných produktov, ktorých sa do tejto východoázijskej krajiny dovezie oveľa viac, než je povolených 500.000 barelov ročne. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un

V sťažnosti adresovanej výboru Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktorý má na starosti dohľad nad dodržiavaním sankcií uvalených na KĽDR, sa uvádza, že Pchjongjang prekročil limity na dovoz ropných produktov. Sťažovatelia tiež požadujú okamžité zastavenie ich dodávok do Severnej Kórey.

Podľa sťažnosti sa väčšina nadlimitného množstva ropných produktov do KĽDR dostane vďaka ich prečerpávaniu z tankera do tankera, ktoré je protizákonné.

Vlani v júli Rusko a Čína zablokovali návrh Spojených štátov, aby sankčný výbor BR OSN verejne obvinil Severnú Kóreu z porušovania ročných kvót. Rusko a Čína sú hlavnými dodávateľmi ropných produktov do KĽDR.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj