Washington 30. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gian Ehrenzeller)

Čínsky vicepremiér Liou Che tento týždeň navštívi Washington, aby podpísal čiastočnú obchodnú dohodu s USA, uviedol v pondelok denník South China Morning Post. Táto dohoda má byť prvým krokom ku komplexnej obchodnej dohode medzi oboma najväčšími svetovými ekonomikami

Na snímke Liou Che

„Washington poslal pozvánku a Peking ju akceptoval,“ uviedol denník s odvolaním sa na zdroj oboznámený so záležitosťou. Podľa správy by čínska delegácia mala zostať v USA do polovice budúceho týždňa. Ani jedna strana nezverejnila detaily dohody ani žiaden text.

Americký prezident Donald Trump prvýkrát ohlásil plány týkajúce sa čiastočnej obchodnej dohody s Čínou v októbri a vyjednávači oboch strán strávili týždne na finalizácii dohody, ktorá prichádza ako prvá fáza komplexnej dohody, ktorú pôvodne chceli Washington a Peking uzatvoriť.

Americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer v decembri povedal, že obe strany podpíšu čiastočnú dohodu počas prvého januárového týždňa. Trump minulý týždeň vyhlásil, že by dohodu mal slávnostne podpísať spoločne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Trump nezverejnil ďalšie detaily, ale povedal, že dohoda je hotová a že sa pracuje na jej preklade. Ešte predtým americký minister financií uviedol, že dohoda je hotová, ale ešte prechádza technikou kontrolou.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj