Bratislava 4. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Don Ryan)

USA a Veľká Británia podpísali historicky prvú dohodu, ktorá umožní policajným úradom z oboch krajín pri vyšetrovaní trestných činov rýchlejší prístup k údajom technologických firiem. Americké ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že táto dohoda “dramaticky urýchli vyšetrovania odstránením právnych prekážok pre rýchly a efektívny zber elektronických dôkazov”

Ilustračné foto

Zmluva umožní britským úradom ísť priamo do technologických firiem, ako sú Facebook, Google alebo Twitter, po dôkazy súvisiace s terorizmom, sexuálnym zneužívaním detí a inými vážnymi zločinmi. Americkí predstavitelia budú tiež môcť dostať prístup k britským poskytovateľom telekomunikačných služieb. Informuje o tom portál cnbc.com.

Doteraz musia americké a britské policajné úrady žiadať vládne agentúry o prístup k informáciám z firiem, čo môže trvať “roky”. Na základe novej dohody sa proces podľa britského ministerstva vnútra skráti na “týždne alebo dokonca dni”. “Iba vyriešením problému skorého prístupu k elektronickým dôkazom … môžeme dúfať, že udržíme krok s hrozbami 21. storočia,” uviedol vo vyhlásení americký minister spravodlivosti William Barr.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj