Praha 12. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR – Milan Kapusta)

Úroda obilnín v Česku dosiahne tento rok podľa expertov 6,71 milióna ton. Medziročne bude nižšia o 13,2 %. V piatok (11.8.) o tom informoval Český štatistickú úrad (ČŠÚ)
Ilustračné foto

Údaj vyplýva z odhadu stavu porastov obilnín 15. júla. Predchádzajú odhad bol optimistickejší. Úroda mala byť nižšia o 10,1 %. Minuloročná žatva však patrila medzi nadpriemerné.
Zber repky klesne medziročne o 11,8 % na 1,2 milióna ton. Aj v tomto prípade vyznel predchádzajúci odhad lepšie než najnovší. Pokles sa odhadoval na 7,7 %.
Hektárové úrody obilnín sa vplyvom viacerých faktorov znížili o 13,1 %. Boli vysiate približne na rovnakej ploche ako vlani.
Očakávaná úroda základných druhov obilnín bude nižšia než jej priemer za posledných päť i desať rokov o 6,5 %, respektíve 4,2 %.
Sucho sa najsilnejšie prejaví na výsledkoch poľnohospodárov na južnej Morave. Ich úroda obilnín bude medziročne priemerne nižšia o 20 %. V regióne sú časti, na ktorých sa dosiahnu ešte výrazne horšie výsledky. Súvisia nielen s nedostatkom vlahy, ale aj s kvalitou pôdy, na ktorej hospodária.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.