Havana 30. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ramon Espinosa)

Urna s popolom nedávno zosnulého vodcu kubánskej revolúcie Fidela Castra vyrazila dnes z metropoly Havana na štvordňovú cestu, ktorá povedie cez 13 z 15 kubánskych provincií. Svoju púť skončí v meste Santiago de Cuba, kde bude uložená do zeme.

Na snímke ľudia lemujú cestu, na ktorej vojenské auto vezie urnu s popolom kubánskeho lídra Fidela Castra pokrytú kubánskou zástavou počas jazdy ulicami HavanyNa snímke ľudia lemujú cestu, na ktorej vojenské auto vezie urnu s popolom kubánskeho lídra Fidela Castra pokrytú kubánskou zástavou počas jazdy ulicami Havany

Informovala agentúra AP.  Spopolnené pozostatky 90-ročného lídra vypravili spoločne s pohrebným sprievodom na vyše 800-kilometrovú cestu z ministerstva obrany v Havane. Uložené sú v malej cédrovej rakve, ktorú zdobí kubánska vlajka.

Na 3. decembra je v Santiagu de Cuba naplánované veľké smútočné zhromaždenie. Uloženie urny sa uskutoční o deň neskôr na tamojšom cintoríne sv. Ifigénie, čím sa zavŕši deväťdňový štátny smútok, ktorý vyhlásila kubánska vláda.

Urna s popolom putuje po trase, akú v opačnom smere absolvoval Castro v roku 1959, keď bol pod jeho vedením zosadený režim diktátora Fulgencia Batistu a na Kube zvíťazila revolúcia.

Fidel Castro zomrel v piatok vo veku 90 rokov, desať rokov po tom, čo sa pre zlý zdravotný stav vzdal moci a prenechal ju svojmu bratovi Raúlovi. K moci sa dostal v roku 1959. Obdivovali ľavičiari a ľudia z rozvojového sveta, ktorí ho vnímali ako revolučne naladeného zástancu chudobných.

Na oficiálnych smútočných obradoch na Námestí revolúcie v centre hlavného mesta sa v priebehu uplynulých dvoch dní zišli desaťtisíce Kubáncov, ktorí nechceli premeškať príležitosť vzdať svojmu bývalému lídrovi poslednú poctu. Vyvrcholením dvojdňových obradov bol v utorok míting na havanskom Námestí revolúcie, kde sa Castro často prihováral tisícom svojich stúpencov.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.