Štrasburg 26. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR- Štefan Puškáš)
 

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že princíp slobody prejavu nezbavuje zodpovednosti za urážku proroka Mohameda. Uznal, že pokuta, ktorá bola vymeraná Rakúšanke za obvinenia proroka z pedofílie, neporušuje jej slobodu prejavu

Ilustračné foto

Podľa súdneho rozhodnutia ide o občianku Rakúska E.S., ktorá v októbri a novembri 2009 uskutočnila dva semináre na tému “Základné informácie o islame”. Keď hovorila o jednej z manželiek Mohameda, ktorá na začiatku manželského života podľa predpokladov mala deväť rokov, E.S. označila proroka za pedofila.
Vo februári 2011 regionálny trestný súd Viedne rozhodol, že občianka E. S. je vinná z urážky náboženského učenia a nariadil jej zaplatenie pokuty 480 eur. Odvolací súd Viedne zamietol žalobu E. S., preto sa žena obrátila na ESĽP a vyhlásila, že rakúske súdy porušili článok 10 Európskeho dohovoru ochrane o ľudských práv a základných slobôd.
“ESĽP jednohlasne stanovil, že vo veci E. S. proti Rakúsku článok 10 (o slobode prejavu) Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd nie je porušený,” stojí v súdnom rozhodnutí.
Európsky súd tiež stanovil, že rakúske súdy pozorne analyzovali široký kontext vyhlásenia E. S. a premyslene spojili jej právo na slobodu prejavu s právom ostatných občanov na ochranu náboženskej slobody. Týmto spôsobom zabránili konfliktu na náboženskej pôde.
Verme, že ESĽP bude rovnako horlivo ochraňovať pre urážkou Ježiša a celé kresťanské náboženstvo.
 

Príspevok Urážka proroka Mohameda nie je slobodou prejavu, rozhodol Európsky súd pre ľudské práva zobrazený najskôr Hlavné správy.