Paríž 1. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Stephanie Peron)

Francúzske úrady v utorok ubezpečili obyvateľov mesta Rouen, že nič nenasvedčuje znečisteniu prostredia azbestom v dôsledku obrovského požiaru, ktorý vypukol minulý štvrtok v miestnej chemickej továrni. Stovky znepokojených ľudí medzitým v utorok večer protestovali v uliciach, informovala tlačová agentúra DPA

Na snímke požiar továrne

Zápach, ktorý v Rouene pretrváva, je pre obyvateľov obťažujúci a vyvoláva obavy, nepredstavuje však ohrozenie zdravia, vyhlásil pred zákonodarcami v Paríži francúzsky premiér Édouard Philippe. Riaditeľ regionálneho úradu životného prostredia Patrick Berg zase uviedol, že v zozbieraných vzorkách nebola zistená prítomnosť vlákien azbestu.

Strechu továrne, postavenú z azbestového cementu, pri požiari “roztrhalo” a podľa Berga by sa obyvatelia nemali dotýkať žiadnych nájdených úlomkov. Ubezpečil však, že uvoľňovanie azbestových vlákien z týchto úlomkov nehrozí.

Premiér Philippe prisľúbil, že pokračujúce environmentálne testy budú prebiehať “absolútne transparentne”.

Postihnutý závod Lubrizol, v ktorom sa vyrábajú chemické prísady do mazadiel a farieb, bol zaradený do vyššej rizikovej kategórie podľa európskeho klasifikačného systému, používaného v rámci prevencie nehôd týkajúcich sa nebezpečných látok.

Ministerka Agnes Buzynová ešte v piatok večer zdôraznila, že Rouen je “zjavne zamorený”, a odporúčala obyvateľom, aby sa pri odstraňovaní sadzí a dechtu chránili rukavicami. Poľnohospodárov v oblastiach zasiahnutých dymom z požiaru varovali, aby nezbierali úrodu a nepredávali mlieko, vajcia či med z obdobia po požiari.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj