Dubaj 2. mája 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Jeff Chiu)

Saudská Arábia vo štvrtok oznámila, že reaguje na núdzové volanie iránskeho tankera s palivovým olejom pri pobreží mesta Džidda v Červenom mori. Štátne médiá informovali, že úrady zaznamenali z lode Happiness I volanie o “zlyhaní motora a strate kontroly”. Plavidlo sa podľa nich nachádza zhruba 70 kilometrov južne od Džiddy a na jeho palube je 26-členná posádka, ktorú tvorí 24 Iráncov a dvaja Bangladéšania. Irán zatiaľ o incidente neinformoval

Ilustračné foto

Podľa saudskoarabských úradov sa na operácii podieľa viacero vládnych agentúr vrátane tých, ktoré majú na starosti ochranu životného prostredia. Či sa z tankera vylial palivový olej, neuviedli.

Podľa webstránky TankerTrackers.com, ktorej analytici monitorujú predaj s ropou na mori, prevážal Happiness I najmenej 1,1 milióna barelov palivového oleja. Tanker sa plavil spolu s menšou sesterskou loďou Sabiti. V utorok vypol motory a potom sa k nemu Sabiti priblížila, aby z neho mohla uniknúť posádka, uviedla webstránka s tým, že sa k nim zrejme dostali dva saudskoarabské remorkéry. Je možné, že z Happiness I uniká olej, dodala TankerTrackers.

Vlani v januári sa Iránu potopil tanker Sanchi, ktorý sa vo Východočínskom mori zrazil s hongkonskou nákladnou loďou CF Crystal. Sanchi smeroval do Južnej Kórey, pričom prevážal takmer milión barelov ultraľahkej ropy. Tanker po kolízii začal horieť a neskôr sa potopil. Nešťastie neprežilo 32 členov posádky.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj