Bratislava 24. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Vírus pandemickej chrípky A/H1pdm09 je bežným sezónnym chrípkovým vírusom rotujúcim v populácii. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Ilustračné foto

S takýmto druhom chrípky leží práve v bratislavskej ružinovskej nemocnici 59-ročná žena, potvrdili ho u nej 23. októbra. Hospitalizovali ju v kritickom stave s respiračným zlyhaním. Proti šíreniu nákazy dodržiavajú v nemocnici všetky protiepidemické opatrenia, povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská.
Každý vírus chrípky môže byť nebezpečný, nie iba tento, tvrdia hygienici. “Varovať treba predovšetkým chronických pacientov, starších ľudí, chrípka môže mať závažný priebeh aj u malých detí,” povedala pre TASR hovorkyňa ÚVZ SR Zuzana Drobová.
Takýmto prípadom i ľuďom s oslabenou imunitou, tehotným ženám a zdravotníkom preto hygienici odporúčajú očkovanie proti chrípke, to na Slovensku hradia všetky zdravotné poisťovne.
Medzi ďalšie dôležité preventívne opatrenia patrí časté umývanie rúk, vrátane používania jednorazových vreckoviek a ich bezpečné likvidovanie. Takisto treba často vetrať, primerane sa obliekať, vyhýbať sa priestorom s vysokou koncentráciou ľudí.
Šíreniu nákazy medzi škôlkarmi môžu zabrániť ranné kontroly pred vstupom dieťaťa do kolektívu. Prípad chrípky s vírusom A/H1pdm09 zaznamenali hygienici aj vlani, pre pacienta nebol fatálny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.