Bratislava 29. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Úrad pre verejné obstarávanie uložil rezortu školstva pokutu za porušenie zákona vo výške takmer 251-tisíc eur. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa úradu Janka Zvončeková s tým, že ide o sankciu v rámci projektu Rozvoj informatizácie regionálneho školstva. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu musí uhradiť už druhú pokutu pri tomto projekte. Úrad pre verejné obstarávanie konštatoval porušenie zákona už v auguste minulého roka. Celkovo sankcie prekročili milión eur

Na snímke predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák

„Úrad pre verejné obstarávanie uložil Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR pokutu vo výške 250 899,07 eura za zákazku Pokračovanie poskytovania dátových služieb v rámci projektu Rozvoj informatizácie regionálneho školstva (Infovek 2) na dobu nevyhnutnú do doby implementácie zákazky EDUNET_SK. Rozhodnutie o pokute zo dňa 10. septembra tohto roka nadobudlo právoplatnosť vo štvrtok, 26. septembra. V tejto zákazke úrad uložil MŠ SR v poradí už druhú pokutu,“ informovala Zvončeková.

V poradí druhú pokutu uložil úrad MŠ SR za to, že pokračuje v protiprávnom konaní, čo znamená, že využíva služby podľa zmluvy uzavretej v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Prvú pokutu z augusta minulého roka uložil úrad za to, že rezort školstva uzavrel zmluvu o poskytovaní verejných služieb so spoločnosťou Slovak Telekom, a. s., postupom priameho rokovacieho konania bez splnenia podmienok na jeho použitie. Zákazka na zabezpečenie centrálneho internetového pripojenia pre školy – Infovek 2 je predchodcom zákazky Edunet. Zákazka Edunet rovnako prešla posudzovaním kontrolórmi úradu, ktorí v konaní o námietkach rozhodli, aby ministerstvo školstva túto súťaž zrušilo. Úrad teda vyhovel námietke, ktorej podstatou bolo, že požiadavka na maximálne ceny nebola v súťažných podkladoch definovaná dostatočne zrozumiteľne. Ministerstvo školstva sa voči rozhodnutiu o zrušení súťaže Edunet odvolalo na Radu ÚVO. Tá konštatovala, že projekt je v poriadku a ministerstvo školstva môže s víťaznou spoločnosťou podpísať zmluvu.

Predseda úradu Miroslav Hlivák nebol stotožnený s rozhodnutím Rady a ako predseda Rady ÚVO hlasoval proti takémuto právnemu názoru. „Keď sa prípad dostal na radu, stotožnil som sa s názorom prvostupňového rozhodnutia úradu, ktorý nariadil súťaž zrušiť. Rada je však kolektívny orgán a nadpolovičná väčšina členov rady, ktorí hlasujú podľa svojho svedomia a vedomia, rozhodla v súťaži pokračovať. Ja som vtedy pri hlasovaní bol proti takémuto rozhodnutiu.” pripomenul v stanovisku predseda úradu Miroslav Hlivák.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj