Bratislava 15. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák sa obrátil na predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislava Trégera s ponukou pomoci pre zaplavené obce. Pomôcť im podľa Hliváka vedia s obstarávaním nového majetku. Agentúru SITA o tom informovala Riaditeľka Tlačového odboru Úradu pre verejné obstarávanie Janka Zvončeková

Na snímke Miroslav Hlivák

„S ľútosťou sledujem medializované informácie zo zaplavených obcí. V prípade, že záplavy v nich zničili aj verejný majetok, starostovia obcí budú musieť zabezpečiť ich opravu prípadne novú náhradu. Aby obstarali majetok v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, s kolegami sme pripravení poskytnúť im metodické usmernenie,“ hovorí predseda úradu Miroslav Hlivák.

Úrad už metodické usmernenie starostom poskytoval, stalo sa tak počas záplav v lete 2018 a zároveň vydal aj metodiku k obstarávaniu majetku pri záplavách. „Dotknuté samosprávy budeme informovať a verím, že táto pomoc, ktorá vychádza z našej spolupráce s ohľadom na verejný záujem, bude prospešná a užitočná a zasiahnuté samosprávy čo najrýchlejšie a hlavne v súlade so zákonom vyriešia problémy, ktoré im prírodný živel spôsobil,“ povedal Branislav Tréger.

Riaditeľ Inštitútu verejného obstarávania Jaroslav Lexa pripomenul, že vlani starostov zaplavených obcí usmerňovali priamo v teréne a dodal, že sú pripravení urobiť tak aj teraz. Verejní obstarávatelia totiž podľa neho častokrát zabúdajú na to, že keď nastane mimoriadna situácia a v jej dôsledku je potrebné pristúpiť k nakupovaniu za verejné peniaze, že to musia urobiť bezodkladne, teda nečakať týždne a mesiace, ako sa to v praxi stáva. „Rozumiem, že v takýchto situáciách, keď starostovia zostanú živelnou pohromou zaskočení, zosype sa na nich množstvo povinností a na tento fakt popri tom zabúdajú,“ dodal Lexa.

„Považujem za kľúčové, aby štátne orgány flexibilne reagovali na udalosti, ktoré život prinesie a aby postupovali s ohľadom na verejný záujem. Tentokrát poskytneme metodické usmernenie podľa novely, ktorá platí od januára tohto roku,“ uzavrel Miroslav Hlivák.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj