Bratislava 22. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) schválil ozdravný plán Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).

“Úrad skonštatoval, že navrhnuté opatrenia vytvárajú reálny predpoklad na eliminovanie a postupné odstránenie nepriaznivého hospodárskeho vývoja,” uviedla dnes jeho hovorkyňa Andrea Pivarčiová.

Na snímke vľavo podpredseda predstavenstva a riaditeľ sekcie nákupu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Milan Horváth a vpravo predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Miroslav KočanNa snímke vľavo podpredseda predstavenstva a riaditeľ sekcie nákupu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Milan Horváth a vpravo predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan

Pokiaľ by úrad ozdravný plán neschválil, znamenalo by to pre štátnu poisťovňu, ktorá má rekordnú stratu, nútenú správu. Plnenie jednotlivých opatrení bude musieť teraz VšZP predkladať úradu v osobitných výkazoch a hláseniach, priblížila Pivarčiová.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v ozdravnom pláne počíta s tým, že ušetrí 115 miliónov eur a dostane dofinancovanie vo výške 150 miliónov eur. Šéf VšZP Miroslav Kočan očakáva, že strata štátnej poisťovne bude na konci roku 225 až 250 miliónov eur. Po prijatých úsporných opatreniach, napríklad v oblasti nákladov na lieky či špeciálny zdravotnícky materiál, by mala na budúci rok dosiahnuť 180 miliónov eur.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá je najväčšou na trhu, je v strate od augusta po tom, čo zreálnila tvorbu technických rezerv. Vlani vykázala zisk 17,6 milióna eur, podľa súčasného vedenia mala však skončiť v mínuse. Jej bývalý šéf Miroslav Vaďura si za výsledkom stojí. VšZP ešte v takejto vysokej strate nebola. Doteraz najvyššiu mala v roku 2010, a to vyše 120 miliónov eur.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.