Praha 17. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Slovensko a Česká republika budú spolupracovať v rozvoji a podpore inteligentných miest. Dohodol sa na tom v piatok vicepremiér Richard Raši (Smer-SD) na stretnutí s českou ministerkou pre miestny rozvoj Klárou Dostálovou v Prahe. Médiá o tom informoval odbor komunikácie a protokolu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši

Raši prezentoval nový mechanizmus na podporu rozvoja inteligentných miest na Slovensku, ktorý starostom a primátorom ponúkne na jednom mieste dostupné iniciatívy a programy pre financovanie inteligentných riešení. Ide o vytvorenie webovej platformy, zadefinovanie aktivít a zverejnenie výziev na podporu smart cities, uviedol odbor.
Vicepremiér uviedol, že ČR už na jednom mieste všetky informácie o projektoch Smart Cities združuje. „Slovensko však išlo ďalej. Vláda zaviazala jednotlivých ministrov, aby projekty podporujúce inteligentné mestá podporovali aj v eurofondových výzvach vo všetkých operačných programoch,“ povedal.
S českou ministerkou sa zhodli aj na prioritách oboch krajín, ktoré budú spoločne presadzovať pri rokovaní o európskom rozpočte na roky 2021 až 2027. Raši zdôraznil, že Slovensko aj Česko by chceli, aby rozpočet bol schválený ešte v tomto volebnom období Európskej komisie, ale iba za podmienky, že bude vyhovujúci pre obe naše krajiny aj pre celú V4. Tieto rokovania z pohľadu Slovenska patria medzi hlavné priority v oblasti kohézie, aj s ohľadom na slovenské predsedníctvo vo V4.
Slovensko podľa jeho slov tiež podporuje sústredenie sa na menší počet cieľov a oblastí. „Nestotožňujeme sa ale s tým, aby legislatíva Únie stanovila povinné ohraničenia, alebo povinné minimálne limity pre jednotlivé tematické ciele, či fondy EÚ,“ poznamenal.
Vicepremiér Raši sa výrazne zasadzuje aj o všeobecné zjednodušenie v oblasti eurofondov, či zjednodušenie v oblasti kontrol. S ministerkou Dostálovou sa tiež dohodli, že na spoločnom rokovaní vlád SR a ČR 17. septembra v Košiciach zadefinujú aj spoločné projekty v oblasti cezhraničnej spolupráce, uzatvára odbor.
 
Príspevok Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu: Slovensko a Česko budú spolupracovať v rozvoji a podpore inteligentných miest zobrazený najskôr Hlavné správy.