Bratislava 14. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Bratislavský súd uznal, že zabitie Tautza bolo trestným činom

Rodina Hartmuta Tautza má právo na odškodné od Slovenskej republiky. Okresný súd Bratislava I ho rozhodnutím 13. marca plne rehabilitoval. Tautz bol 18-ročný utečenec z východného Nemecka, ktorého ťažko zranili psy pohraničnej stráže na hranici Československa s Rakúskom v roku 1986. Na následky zranení zomrel.

Na snímke vľavo na fotografii Hartmut Tautz

Bratislavský súd uznal, že zabitie Tautza bolo trestným činom. “Musí nasledovať trestné stíhanie,” uvádza Ústav pamäti národa (ÚPN) v stanovisku. V doterajšej praxi slovenskej justície je to podľa ústavu mimoriadny úspech. “Konečne sa po mnohých desaťročiach dostalo trúchliacej rodine morálneho zadosťučinenia,” povedal predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. “Ide o prvé a precedentné rozhodnutie slovenského súdu, ktorým je vyjadrená morálna satisfakcia obeti železnej opony,” povedal Lubomír Müller, advokát zastupujúci rodinu.

Rozhodnutie súdu víta aj Platforma európskej pamäti a svedomia. V rámci projektu Justice 2.0 identifikovala zabíjanie civilistov utekajúcich na Západ počas komunizmu ako zločin proti ľudskosti. Platforma podala trestné oznámenia v Nemecku a Poľsku v prípadoch zabíjania nemeckých a poľských občanov na československých hraniciach. “Teraz sa otvorili dvere pre všetky rodiny obetí železnej opony, aby sa vybrali rovnakou cestou,” uviedla riaditeľka platformy Neela Winkelmannová.

Hartmuthovi Tautzovi odhalili vlani pamätník neďaleko slovensko-rakúskych hraníc.

TASR informoval hovorca ÚPN Peter Juščák.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.