Vatikán 12. októbra 2017 (HSP/TK KBS/Foto:TASR-Jana Vodnáková)

Uplynulo 25 rokov od vydania Katechizmu Katolíckej cirkvi. Tento významný moment si Cirkev centrálne pripomína slávnostným podujatím vo Vatikáne za účasti Svätého Otca Františka, ktoré organizuje Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie. Sympózium v Novej synodálnej aule vo Vatikáne otvoria dnes o 16. hod. za účasti tých, ktorým je Katechizmus adresovaný a ktorí z neho čerpajú pri svojej službe. Okrem biskupov, katechétov a katechétok, odborníkov v oblasti katechézy, farárov a pastoračných kňazov, rehoľníkov a seminaristov, teológov, rektorov a profesorov, sú na toto podujatie na najvyššej úrovni pozvaní aj veľvyslanci pri Svätej stolici.
Ilustračné foto

Na slávnosti vystúpi Svätý Otec František s príhovorom, ktorý sa očakáva vo večerných hodinách, o 18.15 hod. Zhromaždeniu s účasťou viacerých kardinálov sa najprv prihovoria predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie Mons. Rino Fisichella, turínsky arcibiskup Mons. Cesare Nosiglia, viedenský arcibiskup kard. Christoph Schönborn, ktorý bol tajomníkom redakčnej komisie Katechizmu, ako aj prof. Katharina Karl, ktorá prednáša pastorálnu teológiu a náboženskú výchovu na univerzite v nemeckom Münsteri.
Podpisom apoštolskej konštitúcie Fidei depositum pápež sv. Ján Pavol II. 11. októbra 1992 odovzdal Katechizmus celej Cirkvi. Stalo sa tak tridsať rokov od otvorenia II. vatikánskeho koncilu. Od tej doby vyšli v mnohých jazykoch preklady Katechizmu v plnej či skrátenej verzii ako tzv. kompendiá. Pri príležitosti 25. výročia pripravili vo Vatikáne expozíciu vydaní z celého sveta. Medzi stovkami jazykov nájdeme írsku gaelčinu, perzský jazyk farsí, africkú swahilčinu, japončinu či kórejčinu. Samozrejme, nechýba ani latinské tzv. „typické vydanie“, promulgované 15. augusta 1997. Pri tejto príležitosti predstavia aj nový Teologický komentár ku Katechizmu katolíckej cirkvi z vydavateľstva San Paolo, s predslovom pápeža Františka. Vypracovaný bol za účasti 40 medzinárodných autorov, ktorí svojím komentovaním každého článku Katechizmu umožňujú širšie zužitkovanie konkrétnych obsahov viery.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.