Bratislava 26. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)
 
Uplatniteľnosť absolventov stredných škôl je veľmi rôzna a pomerne ťažko sa zisťuje, ak vychádzame len z údajov o nezamestnanosti absolventov rok od skončenia štúdia. Povedal to v rozhovore pre agentúru SITA analytik projektu To dá rozum Peter Dráľ

Ilustračné foto

Podľa neho ide o ukazovateľ, ktorý poukazuje len na mieru evidovanej nezamestnanosti na úradoch práce, nie na reálnu nezamestnanosť. „Viacerí riaditelia škôl hovoria, že tie údaje nehovoria o tom, aká je ozajstná uplatniteľnosť ich absolventov na trhu práce. A na druhej strane tí, čo zamestnaní sú, nemusia nevyhnutne pracovať v odbore, ktorý vyštudovali. Nedá sa teda plošne povedať, ktoré odbory na Slovensku sú dobre alebo slabo uplatniteľné. Nejaké dáta síce máme, ale tie súvisia aj s možnosťami zamestnania sa v danom regióne,” povedal Dráľ.
Podľa Dráľa je trh práce pri súčasnom dopyte po pracovnej sile schopný rýchlejšie absorbovať väčšinu absolventov maturitných odborov. „O niečo slabšie to je pri nematuritných odboroch, no takých absolventov je významne menej ako bývalých maturantov. Najmenej nezamestnaných absolventov máme z gymnázií, pretože veľká časť z nich pokračuje v štúdiu na vysokých školách. Keď to však očistíme o tento faktor, tak zamestnanosť absolventov gymnázií a maturitných odborov stredných odborných škôl vychádza približne rovnako. Inými slovami, ak niekto skončí strednú odbornú školu, neznamená to automaticky, že má horšie vyhliadky zamestnať sa ako absolvent gymnázia,” uzavrel analytik.
 
Príspevok Uplatniteľnosť absolventov stredných škôl sa zisťuje pomerne ťažko, tvrdí odborník na školstvo zobrazený najskôr Hlavné správy.