Dar es Salaam 1. augusta 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Olivier Asselin)

Podľa správy od Legal and Human Rights Centre došlo v Tanzánii od januára do júna tohto roku k 479 úmrtiam žien súvisiacich okrem iného aj s obvineniami z čarodejníctva
Ilustračné foto

Počas posledných dvoch desaťročí boli už tisíce starších tanzánskych žien zaškrtené, zabité na smrť či upálené za údajné čarodejníctvo. Takéto praktizovanie sa v tejto východoafrickej krajine stáročia chápe ako spôsob vysvetľovania bežných nešťastí, ako je smrť, neúroda či neplodnosť.
Podľa správy sa väčšina lynčujúcich incidentov vyskytla v hlavnom meste a obchodnom uzle Dar es Salaam a v regióne Mbeya v južnej vysočine, kde sú silne držané povery.
Keďže sa “berie zákon do vlastných rúk”, polícia v regióne západnej Tabory začala loviť podozrivých zabijakov piatich žien v dedine Undomo. Ženy boli minulý týždeň obvinené z toho, že sú čarodejnice, vydané boli napospas davu, ubité na smrť a ich telá spálili. Veliteľ regionálnej polície Wilbroad Mtafungwa povedal, že v regióne došlo k nárastu vrážd súvisiacich s čarodejníctvom.
“Takéto incidenty musia byť dôrazne odsúdené, stále potrebujeme vzdelávať ľudí, ktorí majú zastarané presvedčenie, že za čarodejníctvom stoja vždy ženy,” povedala výkonná riaditeľka ľudskoprávneho centra Helen Kijo-Bisimbaová pre Reuters.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.