Valletta 23. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jonathan Borg)

Dvojica únoscov líbyjského dopravného lietadla, ktoré dnes pristálo na medzinárodnom letisku na Malte, chcela požiadať o politický azyl v Európe. Uviedol to pilot uneseného lietadla Alí Milád, ktorý únoscov identifikoval ako líbyjských občanov – Músu Šáhu a Ahmada Alího. Podľa maltských úradov ide o mladíkov vo veku 20-30 rokov.

Na snímke unesené lietadlo líbyjskej spoločnosti Afriqiyah AirwaysNa snímke unesené lietadlo líbyjskej spoločnosti Afriqiyah Airways

Pilot zároveň povedal, že únoscovia ho najprv požiadali, aby stroj, ktorý mal pôvodne pristáť v Tripolise, odklonil do talianskej metropoly Rím. Únoscovia podľa jeho slov chceli požiadať o politický azyl v Európe a následne zamýšľali založiť politickú stranu s názvom “Nový Fatah”. Ide zjavne o podporovateľov niekdajšieho líbyjského autokratického vodcu Muammara Kaddáfího, zvrhnutého v roku 2011, analyzuje spravodajská stanica BBC.

Únoscovia po niekoľkohodinovom intenzívnom vyjednávaní prepustili všetkých pasažierov a posádku lietadla a následne sa bez odporu vzdali. Krátko pred koncom rukojemníckej drámy bolo pritom podľa miestnych médií vidieť, ako zrejme jeden z únoscov vystrčil z dverí lietadla vlajku, akú používala Líbya v období Kaddáfího vlády.

Únoscovia sa podľa prvotných informácií maltskej štátnej televízie aj líbyjských médií vyhrážali, že lietadlo vyhodia do povetria. Podľa viacerých maltských médií mali pri sebe ručné granáty. Neskôr prejavili ochotu prepustiť všetkých zadržiavaných pasažierov, ponechať si však údajne chceli pilota. Nakoniec však prepustili aj všetkých členov posádky.

Vnútroštátny let líbyjskej spoločnosti Afriqiyah Airways pôvodne smeroval z mesta Sabhá do tamojšej metropoly Tripolis. Po únose ho však odklonili na Maltu, kde pristál o 11.32 h SEČ. Na palube lietadla typu Airbus A320 bolo dovedna 111 pasažierov a sedem členov posádky. Líbya sa zmieta v chaose od zosadenia a zabitia Kaddáfího v roku 2011.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.