Bratislava 6. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Univerzita Komenského v Bratislave (UK) sa opakovane umiestnila medzi päťstovkou najlepších univerzít sveta.

V rebríčku Round University Ranking (RUR), kde je jediným reprezentantom zo Slovenska, obsadila 433. miesto. Polepšila si tak o 12 miest, keď v roku 2016 obsadila 445. pozíciu. TASR o tom informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Földváryová.

Na snímke rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta

Rebríček, ktorý disponuje dátami od roku 2010, hodnotí 20 indikátorov v štyroch základných oblastiach: vzdelávanie (40 %), výskum (40 %), medzinárodná diverzita (10 %) a finančná udržateľnosť (10 %). Za doterajších osem rokov ranking hodnotil 930 najlepších svetových univerzít z 80 krajín sveta.

Univerzita Komenského dosiahla najvyššie „skóre“ v oblasti vzdelávania (220. miesto). Prvé miesto v rebríčku RUR obsadila Harvard University, na druhej pozícii je California Institute of Technology (Caltech) a na treťom University of Chicago. Päticu najlepších svetových univerzít v tomto rebríčku uzatvárajú Imperial College London (4. miesto) a Stanford University (5. miesto).

„Rebríčky najlepších svetových univerzít sú len jedným z hodnotiacich kritérií, s ktorými pracujeme. Patria však k populárnym indikátorom scientometrie a sú pre nás istým akademickým majákom ukazujúcim, v akom konkurenčnom medzinárodnom prostredí sa pohybujeme a kde by sme sa v ňom chceli dostať. Slúžia teda aj ako motivácia pre ďalšie zlepšovanie sa,“ uviedol rektor UK Karol Mičieta.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.