Bratislava 7. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Úniky a následné medializovanie informácií z vyšetrovacieho spisu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vnímajú mimoriadne negatívne prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Vyplýva to aj zo Správy špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a z poznatkov ÚŠP o stave zákonnosti za rok 2018

Na snímke Ján Kuciak a jeho snúbenica Martiny

Správu v pondelok prezentoval pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady (NR) SR špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Správa dostala od členov výboru zelenú.

“V súvislosti s touto trestnou vecou bola zo strany orgánov činných v trestnom konaní a zo strany Úradu špeciálnej prokuratúry mimoriadne negatívne vnímaná skutočnosť, že médiá, ktoré vyšetrovaniu vraždy venovali osobitnú pozornosť, sa prostredníctvom právnych zástupcov poškodených dostávali k získaným dôkazom, založeným vo vyšetrovacom súpise, a tieto následne publikovali,” píše sa v správe ÚŠP.

Správa tiež obsahuje základné údaje o stave kriminality a skladbe kriminality v minulom roku a tiež údaje o trestnom stíhaní právnických osôb.

Zo správy napríklad vyplýva, že v roku 2018 bolo zapísaných do trestných registrov 480 vecí. V porovnaní s rokom 2017 je to pokles o 80 vecí, oproti predchádzajúcim rokom ide však podľa správy o výrazný nárast.

“Vybavených bolo 466 vecí, čo je o 39 vecí viac, ako tomu bolo v roku 2017. V porovnaní s rokom 2016 bolo vybavených o 94 trestných vecí viac,” napísali v správe prokurátori.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj