Bratislava 20. januára 2017 (HSP/Foto:Radmila Péteryová)

Spoločnosť BILLA Slovensko rozbieha úžasný a jedinečný projekt svojho druhu na Slovensku. Dlhoročná spolupráca Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) a spoločnosti BILLA sa prehĺbila a dostala nový rozmer

Zastupcovia projektov, Ambasádorka projektu Aneta Parišková a Prednosta kliniky detskej oftalmológie, profesor Anton GerinecZastupcovia projektov, Ambasádorka projektu Aneta Parišková a Prednosta kliniky detskej oftalmológie,
profesor Anton Gerinec

Nákupný asistent je projekt v slovenskom prostredí unikátny. Ide o systém konkrétnych opatrení na uľahčenie nákupu v potravinách zákazníkom so zrakovým postihnutím. Podľa Ivany Potočňákovej, manažérky pre fundraising z ÚNSS, nie je možnosť pohodlného a bezstresového nákupu pre ľudí so zrakovým postihnutím samozrejmosť. O to viac v Únii privítali nápad, ktorý predložili zástupcovia BILLY – myšlienka na asistované nákupy, keď zamestnanec predajne bude nápomocný nevidiacemu a slabozrakému zákazníkovi, od jeho vstupu do predajne, cez výber potravín, orientáciu po predajni, platbu až vyprevadenie na ulicu.

Podľa generálneho riaditeľa BILLA Slovensko Dariusza Batora by mala služba Nákupný asistent v roku 2017 dostupná celoplošne, vo všetkých predajniach na Slovensku. Zatiaľ prebieha testovanie projektu v Bratislave a zaškolenie personálu. V najbližších mesiacoch sa zaškolia predajcovia aj v ďalších 136 predajniach na území Slovenska. Tiež vyzdvihol, že absenciu služby zdôrazňovali vedúci predajní a je rád, že ÚNSS ústretovo prijala a pomohla s praktickými radami, bez ktorých by projekt určite nemohol byť realizovaný.

Druhý projekt, ktorý je úspešne zabehnutý už od roku 2014, sa volá Zdravé oči v škôlke. Vďaka podpore BILLY bude môcť približne 10 000 detí v škôlkarskom veku prejst preventívnym meraním zraku priamo vo svojej materskej škôlke. Podľa riaditeľky ÚNSS Tatiany Winterovej môžu tieto skríningové merania pomôcť zmierniť vývin zrakovej poruchy či dokonca ju časom primeranou liečbou odstrániť. Skríningové merania zrakových parametrov pre deti od troch do šiestich rokov sú realizované autorefraktometrom, moderným bezdotykovým prístrojom. Do projektu by sa malo zapojiť približne 200 materských škôl.

Jednotlivé materské školy je možné prihlásiť prostredníctvom kontaktného formulára: http://zdraveocivskolke.sk/formular.php.

Projekt Zdravé oči v škôlke berú ako vynikajúcu príležitosť rozšíriť angažovanosť v oblasti spoločenskej zodpovednosti, pripomenula Denisa Pernicová, marketingová riaditeľka BILLA Slovensko. Treba pripomenúť, ako spomínala riaditeľka ÚNSS Tatiana Winterová, včasná diagnostika je veľmi dôležitá, aby deti nástupom do školy nemuseli trpieť kvôli zraku. Okolie nemusí vedieť odhaliť takého poruchy, ktoré by sa mohli zhoršovať kvalitu zraku u detí. Spätná väzba pri tomto rozbehnutom projekte je veľmi dobrá, tak u rodičov ako aj škôlok. Materské školy opakovanie kontaktujú o zaradenie do projektu. My ostatní sme si mohli vyskúšať didaktické pomôcky pre nevidiacich a slabozrakých. Hovoriace váhy, indikátory hladiny vody a farby, puzzle a šablónu na mince.

Vžiť sa do koži ľúdí so zrakovými poruchami sme sa mohli vyskúšaním špeciálne upravenými okuliarmi, ktoré suplovali rôzne degeneratívne zmeny a ochorenia. Preto treba zdôrazniť potrebu pomoci ľudom, ktorí nemajú také štastie vidieť očami a otvoriť im naše srdcia a podať pomocnú ruku, ako horeuvedený projekt Nákupný asistent.

Radmila Péteryová