New York 26. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:wikimedia)
 
Počet ľudí, ktorí potrebujú humanitárnu pomoc v Konžskej demokratickej republike, sa za uplynulý rok zvýšil na 13 miliónov. Podľa Detského fondu Organizácie Spojených národov (UNICEF) dosiahli hlad a podvýživa najvyššiu úroveň v histórii sledovania. Zástupkyňa fondu Henrietta Fore v pondelok na tlačovej konferencii povedala, že pomoc potrebuje 7,5 milióna detí, z čoho štyri milióny trpia akútnou podvýživou a 1,4 milióna “závažnou akútnou podvýživou”, čo znamená, že sú “v bezprostrednom riziku smrti”

Ilustračné foto

Podľa šéfa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Marka Lowcocka, ktorý sa spolu s Fore vrátil z návštevy tejto africkej krajiny, organizácia tento rok už požiadala o 1,65 miliardy dolárov určených na humanitárnu pomoc.
Za zhoršenie situácie podľa nich môžu ekonomické i politické faktory, narastajúce vysídľovanie, sucho a druhý najvyšší výskyt eboly na svete. Fore takisto zverejnila ďalšie štatistické údaje, podľa ktorých vlani opustili domovy dva milióny ľudí, 7,3 milióna detí nechodí do školy, 300-tisíc detí zomrie každý rok pred dovŕšením piatych narodenín a tri z desiatich žien sú obeťami sexuálneho násilia. Len v januári zaznamenali sedemtisíc prípadov osýpok a 3500 ľudí nakazených cholerou.
Tamojšie ministerstvo zdravotníctva v pondelok uviedlo, že ebola už zasiahla tisíc obyvateľov, pričom 629 zomrelo. Približne tisíc detí osirelo alebo zostalo bez dozoru dospelých, ktorých museli izolovať v súvislosti s liečbou. Týmto deťom UNICEF poskytuje psychologicko-sociálnu podporu, jedlo a materiálnu pomoc.
 
Príspevok UNICEF: V Konžskej demokratickej republike potrebuje humanitárnu pomoc 13 miliónov ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.