Bratislava 5. decembra 2016 (HSP/Foto:unicef.sk)

Na východe Ukrajiny zúri ozbrojený konflikt. UNICEF Slovensko sa preto rozhodol pomôcť deťom v tejto oblasti Vianočnou zbierkou.

UNICEF tieto Vianoce zbiera peniaze pre deti na UkrajineUNICEF tieto Vianoce zbiera peniaze pre deti na Ukrajine

Slovenský výbor pre UNICEF vyhlásil tradičnú Vianočnú zbierku, tento rok sa bude pomáhať deťom na Ukrajine. Výťažok z peňazí slovenských darcov podporí humanitárnu pomoc deťom, ktoré zažívajú dennodenne následky ozbrojeného konfliktu. „Počas našej cesty na Ukrajinu sme situáciu, v ktorej deti žijú, videli na vlastné oči. S blížiacou sa zimou a pri nekončiacom konflikte sa dá očakávať, že deti a ich rodiny znova čakajú ťažké mesiace. Preto sme sa rozhodli podporovať Vianočnou zbierku práve ich,“ vysvetlila projektová manažérka UNICEF Erika Szabóová.

Vianočná zbierka UNICEF potrvá od 5. decembra do 18. decembra. Vo vybraných slovenských mestách bude možné prispieť v uliciach dobrovoľníkom UNICEF ľubovoľnou sumou, za ktorú darcovia získajú nálepku v tvare snehovej vločky.

Východnú časť krajiny stále sužuje pretrvávajúci ozbrojený konflikt, pri ktorom trpia aj deti. Od roku 2014 vzali nekončiace boje nevinným deťom strechu nad hlavou, pokojný život, ba dokonca aj rodinu a priateľov. Okrem strachu a stresu, ktorý zažívajú, im konflikt ničí domovy a školy a prejavujú sa u nich psychologické traumy. V oblasti konfliktu je problém aj so zásobovaním vrátane dodávok tepla.

Pomoc UNICEF na Ukrajine v číslach

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny zasiahol život viac ako 580 000 detí. V roku 2015 prišlo o život 20 detí a 40 bolo zranených. Viac ako 200 000 detí muselo opustiť svoje domovy a jedna z piatich škôl bola zničená.

V rámci aktívnej pomoci poskytol UNICEF:

–        viac ako 46 000 deťom psychosociálnu podporu

–        odborne vyškolil takmer 5 000 učiteľov tak, aby dokázali u detí rozpoznať príznaky depresie

–        1,6 miliónu ľudí poskytol pitnú vodu a viac ako 164-tisíc deťom a dospelým základné hygienické potreby

–        200 000 deťom rozdali školské potreby

–        okolo 280 000 detí informovali o rizikách  nášľapných mín a nevybuchnutej munície

–        4,7 miliónu detí poskytol vakcíny proti obrne

–        počas zimy pri nefunkčných dodávkach tepla trpia deti a ich rodiny

Redakciu informovala Kristína Kohútová.