Ženeva 15. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Suvra Kanti Das)

Približne 240.000 detí ušlo už v priebehu troch týždňov z mjanmarského Jakchainského štátu do susedného Bangladéša, uviedla dnes hovorkyňa Detského fondu OSN (UNICEF) Marixie Mercadová.
Ilustračné foto

Toto množstvo – tvoriace zhruba 60 percent z celkového počtu 391.000 utečencov – zahŕňa asi 36.000 detí vo veku do jedného roka. Mercadová tiež spresnila, že UNICEF odhaduje aj 52.000 tehotných žien a dojčiacich rohinských žien na úteku.
Možno sem prirátať i zhruba 1100 bezprizorných detí, ktoré prekročili mjanmarsko-bangladéšske hranice v priebehu minulého týždňa.
Mercadová hovorila dnes na pravidelnom tlačovom brífingu v Ženeve, na ktorom sa vyjadrovali aj predstavitelia iných agentúr OSN, ktorí boli oslovení ohľadne momentálnej krízy v Bangladéši.
K hromadnému úteku Rohingov došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov.
Vzájomné strety si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.
Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.