Bratislava 7. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Sedemdesiate výročie UNICEF je nielen príležitosťou na zhodnotenie doterajšej práce, ale aj šancou poukázať na urgentné potreby detí po celom svete a dosah, ktorý UNICEF v globálnom meradle má.

Na dnešnom stretnutí, ktoré pripomenulo vznik Detského fondu OSN pred 70 rokmi, to uviedol predseda Slovenského výboru pre UNICEF Juraj Mišura.

Na snímke predseda Slovenského výboru pre UNICEF Juraj MišuraNa snímke predseda Slovenského výboru pre UNICEF Juraj Mišura

Pri príležitosti 70. výročia spúšťa UNICEF globálne novú stratégiu “Pre každé dieťa”. Toto poslanie sa objavuje aj vo vynovenom logu UNICEF. Zároveň sa spúšťa prvý koncept “Nádej pre každé dieťa”. Ako deklaroval predseda Slovenského výboru pre UNICEF, poslaním organizácie ostáva neúnavne pracovať s cieľom pomôcť každému dieťaťu, ktoré je vystavené najväčšiemu riziku a ktoré to potrebuje najviac. “Naším hlavným cieľom je nula. Nula detí, ktoré potrebujú našu pomoc a ochranu,” zdôraznil Mišura.

Pripomenul, že UNICEF v predchádzajúcich 70 rokoch dokázal svojimi aktivitami efektívne pomáhať a dávať nádej deťom v núdzi a ohrození. Tým, ktoré žijú v extrémnej chudobe, ktoré ovplyvňuje rastúci efekt klimatických zmien, tým, ktoré sú diskriminované a vylúčené. “Počet detí, ktoré zomierali predtým, ako dosiahli päť rokov, sa len za posledných 25 rokov znížil o viac ako polovicu,” ozrejmil jeden z najzávažnejších faktov.

Zároveň však zdôraznil, že stále sú na svete miesta, kde je pomoc UNICEF potrebná. Pripojil fakty, podľa ktorých v súčasnosti zomiera každý rok na choroby, ktorým sa dá predchádzať, okolo šesť miliónov detí vo veku menej ako päť rokov. Konflikty a krízy vyhnali z domovov 28 miliónov detí. Približne 263 miliónov školopovinných detí do školy vôbec nechodí. Milióny detí čelia násiliu a zneužívaniu a ďalšie milióny prežívajú zo dňa na deň s minimálnym množstvom potravy. “Poslanie UNICEF preto nikdy nebolo viac urgentné,” zdôraznil Mišura.

O dôležitosti aktivít UNICEF na stretnutí hovoril aj tanečník Jaro Bekr, ktorý je vyslancom dobrej vôle UNICEF a ambasádorom projektu #EmergencyLessons zameraného na dôležitosť vzdelávania detí v oblastiach zasiahnutých krízou. Bekr v rámci tohto programu navštívil vojenským konfliktom postihnutú ukrajinskú Doneckú oblasť. “Tam som reálne pochopil, aké je vzdelávanie dôležité. Jediným riešením v takýchto dlhodobých konfliktoch, aký je v súčasnosti na východe Ukrajiny, je mladá vzdelaná generácia, ktorá nebude ľahko manipulovateľná stranami vedúcimi ozbrojený konflikt,” zdôraznil Bekr.

Poukázal tiež na to, že aktivity UNICEF i skúsenosti ambasádorov majú vplyv i na deti a mládež mimo ohrozených zón, s ktorými sa ambasádori stretávajú. “Je na nich vidno, že nie sú ľahostajné k tomu, o čom im rozprávame, zaujímajú sa o to, ako môžu pomôcť. To naše posolstvo smeruje k tomu, že ich príspevkom môže byť ochota pomôcť ľuďom vo svojom okolí, v rodine. Ak k tomu takto budú pristupovať a budú to šíriť ďalej, môže to byť pozitívna vlna, ktorá prispeje k tomu, že náš život i náš svet bude lepší,” uviedol Bekr.

Detský fond OSN alebo Detský fond Spojených národov (skratka UNICEF) vznikol ako 11. decembra 1946. Ako celosvetová organizácia OSN sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom. V súčasnosti má svoje zastúpenie vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta, pričom v 155 z nich priamo realizuje svoje programy pomoci deťom. Poslaním UNICEF je prispievať k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál.

Centrála UNICEF sídli v New Yorku a pracuje prostredníctvom siedmich regionálnych a 126 územných kancelárií. V 36 krajinách, medzi ktoré patrí aj Slovensko, pôsobia národné výbory. Ich úlohou je najmä sústreďovanie fondov a popularizácia práv detí. UNICEF Slovensko funguje samostatne od roku 1993.