Ženeva 28. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Obrovské medzinárodné úsilie zamerané na zastavenie šírenia cholery v chudobnom a vojnou zmietanom Jemene sa pomaly začína vyplácať. S odvolaním sa na dnešnú správu detského fondu OSN (UNICEF) to uviedla agentúra DPA.
Ilustračné foto

Týždenná bilancia nových prípadov cholery sa oproti júnu znížila o tretinu, a to na aktuálnych 32.000. UNICEF napriek tomu upozorňuje, že boj s touto vodou prenosnou chorobou sa ešte zďaleka neskončil, pretože v mnohých oblastiach Jemenu stále nefunguje zásobovanie pitnou vodou, kanalizácia či zdravotnícke služby.
Aj napriek pretrvávajúcemu ozbrojenému konfliktu sa v niektorých lokalitách podarilo dosiahnuť aspoň čiastočné zlepšenie podmienok a tiež podchytiť prípady cholery už v ranom štádiu.
“Miestni zdravotníci a dobrovoľníci pracovali takmer nepretržite, bez ochrany,” povedala pre DPA z Ammánu hovorkyňa UNICEF Tamara Kummerová.
Šíriť osvetu a informácie o možnostiach jednoduchej dezinfekcie vody alebo o iných spôsoboch predchádzania tejto infekcii sa v Jemene podujalo približne 40.000 dobrovoľníkov, ktorí za týmto účelom navštevujú tamojšie domácnosti.
Od vypuknutia cholery zaznamenali v Jemene už približne 550.000 prípadov tohto ochorenia, ktorému tam dovedna podľahlo viac než 2000 osôb.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.