Londýn 15. novembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)
 
Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier uviedol, že prijatie návrhu dohody zo strany Londýna je rozhodujúcim krokom v rámci rokovaní o odchode Veľkej Británie z európskeho bloku. “Dosiahli sme významný pokrok,” povedal Barnier v stredu novinárom

Na snímke hlavný vyjednávač Európskej únie (EÚ) pre brexit Michel Barnier

Tento krok tiež signalizuje, že lídri únie môžu čoskoro zvolať summit, na ktorom sa Londýn a zostávajúce členské krajiny únie dohodnú na posledných podrobnostiach súvisiacich s brexitom. Termín summitu ešte oficiálne potvrdený nie je, podľa írskeho premiéra Lea Varadkara by to však mal byť 25. november.
V podobnom zmysle ako Barnier sa vyjadril aj nemecký minister zahraničia Heiko Maas, podľa ktorého je rozhodnutie Britov “veľkou úľavou”. “Po mesiacoch neistoty tu máme konečne jasný signál od Veľkej Británie, ako môže k odchodu dôjsť,” uviedol v stredajšom vyhlásení.
Britská vláda v stredu po náročnom, viac ako päťhodinovom rokovaní schválila dohodu o podobe vystúpenia krajiny z Európskej únie, na ktorej sa v utorok po mesiacoch tvrdých vyjednávaní dohodli britskí a európski predstavitelia. Ako Mayová oznámila novinárom, schválenie dohody o brexite je “kolektívnym rozhodnutím” vlády. “Pevne verím, hlavou aj srdcom, že toto je rozhodnutie, ktoré je v tom najlepšom záujme Spojeného kráľovstva,” vyhlásila Mayová.
 
Príspevok Únia víta schválenie dohody o brexite zo strany Londýna zobrazený najskôr Hlavné správy.