Paríž 26. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
 
Výbor Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) rozhodol v pondelok o zaradení tradičného kórejského zápasenia do zoznamu svetového nehmotného dedičstva. Príslušnú žiadosť spoločne podali Severná a Južná Kórea, informovala agentúra AFP

Ilustračné foto

“Tento zápis, vykonaný na základe spoločnej žiadosti, predstavuje historický prvý krok na ceste k zmiereniu medzi oboma Kóreami,” uviedla pri tejto príležitosti generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová. Fakt, že obe krajiny podali žiadosť spoločne, označila za “bezprecedentný” krok.
Severná a Južná Kórea pôvodne požiadali o zaradenie tradičného kórejského zápasenia do zoznamu svetového nehmotného dedičstva osobitne. Neskôr sa však – na podnet šéfky UNESCO – rozhodli podať spoločnú žiadosť, čo sa predtým ešte nikdy nestalo.
Stalo sa tak v kontexte bezprecedentného otepľovania vzťahov medzi oboma Kóreami, ktoré sú od čias kórejskej vojny (1950-53) stále oficiálne vo vojnovom stave.
Kórejské zápasenie, známe pod názvom “ssirum”, sa už stáročia praktizuje na tradičných ľudových slávnostiach v oboch častiach Kórejského polostrova. V niektorých aspektoch sa ponáša na japonské sumo, vysvetľuje agentúra AFP.
Výbor UNESCO pre ochranu svetového nehmotného dedičstva v súčasnosti zasadá na  ostrove Maurícius v Indickom oceáne. O zaradení nových položiek do príslušného zoznamu bude rozhodovať až do 1. decembra.
 
Príspevok UNESCO zaradilo do zoznamu svetového dedičstva kórejské zápasenie zobrazený najskôr Hlavné správy.