Severné more 10. marca 2017 (HSP/Foto: thelocal.dk)

Dánsko, Nemecko a Holandsko predstavili plány na vybudovanie veľkého umelého ostrova v strede Severného mora, kde by sa vyrábala veterná energia pre 80 miliónov ľudí

Takto by mal vyzerať umelý ostrov v Severnom mori, kde by sa vyrábala veterná energia

Lokalita Dogger Bank sa nachádza v Severnom mori asi 100 kilometrov od východného pobrežia Anglicka, má relatívne nízku nadmorskú výšku a býva dosť intenzívne vystavená vetru, takže je ideálnym miestom pre tvorbu zelenej energie, čo potvrdzujú aj prevádzkovatelia prenosových sústav Energinet.dk v Dánsku a TenneT v Nemecku a v Holandsku.

Tí očakávajú, že 23. marca podpíšu zmluvu o spoločnom projekte. Výhodou pri vybudovaní tohto tzv. “energetického ostrova (power island)” bude zníženie nákladov na dopravu materiálov.

Jesper Nørskov Rasmussen z komunikačného oddelenia Energinet.dk informuje, že “power island” bude mať plochu okolo 6 kilometrov štvorcových a okolo neho budú z vody vyrastať tisícky veterných mlynov, ktoré by vedeli vyrobiť až 30 gigawattov (GW). “Bude to ostrov z kameňa a piesku s radom elektrických a iných zariadení – pristávacou dráhou, prístavom, ubytovaním, materiálom a tak ďalej,” dodáva.

Veterné elektrárne po celom Severnom mori by mali byť napojené na elektrické vedenie, čo umožňuje distribúciu energie pre spotrebiteľov do Dánska, Nórska, Holandska, Nemecka a do Veľkej Británie. Dlhodobým cieľom bude vytvoriť 70-100 GW elektrickej energie, čo by stačilo pre 80 miliónov Európanov.

“Možno to znie trochu bláznivo a sci-fi, ale ostrov na Dogger Bank by mohol vyrábať veternú energiu v budúcnosti oveľa lacnejšie a efektívnejšie,” vraví Torben Glare Nielsen, technický riaditeľ spoločnosti Energinet.dk v tlačovej správe.