Washington 8. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Umelci chcú v centre Washingtonu postaviť sochu nahej ženy. Otočená má byť k Bielemu domu a stáť tam niekoľko mesiacov, informovala televízna sieť NBC.
Ilustračné foto

Ide o takmer 14 metrov vysokú oceľovú sochu s názvom R-Evolution umelca Marca Cochrana, ktorá symbolizuje silu ženy a svet bez násilia voči ženám. Umelca k dielu inšpiroval príbeh z detstva.
“Ako sedemročný som sa dozvedel, v príliš veľkých detailoch pre takého chlapca, že moja najlepšia kamarátka bola znásilnená priamo pred naším domom. Bolo to nepochopiteľné a hrozné. Nikdy som to nepochopil a nikdy som nezabudol. Stále ma to prenasleduje,” povedal Cochrane.
Umelci chcú sochu nainštalovať v centre Washingtonu počas novembrového festivalu umenia a nechať ju tam do marca budúceho roka. Stáť má na Národnej promenáde pri Washingtonovom pamätníku neďaleko Bieleho domu. Otočená má byť k sídlu prezidenta, odkiaľ ju bude počas zimy, keď nebudú na stromoch listy, vidieť priamo z okna. Umelci uviedli, že inštaláciu tejto sochy plánovali ešte pred zvolením Donalda Trumpa za prezidenta.
“Odkaz tejto sochy však môže byť v súčasnosti potrebnejší než kedykoľvek predtým. No aj bez prezidenta Trumpa by existoval spoločenský problém násilia voči ženám,” uviedol Cochrane.
Organizátori festivalu už požiadali o povolenie Správu národných parkov USA, pod ktorú patrí Národná promenáda. Začali tiež finančnú zbierku, ktorá im má pomôcť zafinancovať prevoz obrovskej sochy do Washingtonu a jej inštaláciu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.