Filadelfia 26. apríla 2017 (HSP/Foto: screenshot z YouTube)

Vedci dokázali udržiavať predčasne vrhnuté (“narodené”) jahňatá živé celé týždne s použitím tzv. “umelej maternice”, ​​ktorá vyzerá ako väčšie plastové vrecúško

Nákres tzv. “umelej maternice” pre predčasne vrhnuté jahňatá

Autori štúdie, publikovanej v Nature Communications, vyslovujú dúfanie, že takýto nový spôsob by mohol priniesť lepšiu šancu na prežitie aj pre predčasne narodené deti. Takáto “umelá maternica” ako istý druh inkubátora poskytuje všetko, čo plod potrebuje na pokračovanie rastu a dozrievania, vrátane prívodu krvi bohatej na živiny a ochranného vaku v podobe plodovej vody.

Osem jahniat takto dokázalo prežiť štyri týždne. Ich gestačný vek bol ekvivalentný 22- alebo 23-týždňovému ľudskému plodu, kedy asi najskôr môže žiť aj mimo maternice. Po ich vybratí z vreciek sa zvieratá dokázali pohybovať, otvoriť oči a normálne prehĺtať, ako keby boli práve vrhnuté (“narodené”), čo potvrdila Emily Partridgeová, výskumná pracovníčka Detskej nemocnice vo Filadelfii, jedna z hlavných autoriek.

Plodový fyziológ ako spoluautor Marcus Davey povedal, že výskumníci v súčasnosti vykonávajú ďalšie pokusy na zvieratách, ktoré možno dokončia do dvoch rokov, a až “potom najskôr sa po prvý raz použije aj u človeka, tak až o tri-štyri roky”. Aj podľa profesora Davida Tingaya, výskumného pracovníka novorodeneckého výskumného ústavu Murdoch Childrens Research Institute, ešte dlho potrvá, kým sa tento typ technológie začne používať v nemocniciach.

“Zdá sa, že robia to, čo ostatní nedokázali urobiť, aby bolo zviera živé po celý čas, a ukázalo sa, že normálne rastie. Je to je veľmi sľubné zistenie výskumu, ktoré nám pomôže lepšie pochopiť, ako podporiť predčasne narodené deti, ale stále je potrebná opatrnosť a odhadujem desaťročie alebo viac, skôr než budeme môcť využiť tieto znalosti v NICU (novorodenecká intenzívna jednotka starostlivosti- pozn. red.),” vraví Tingay.

Alan Flake, riaditeľ Detského inštitútu pre chirurgické vedy v nemocnici vo Filadelfii, pripomína, že zatiaľ žiadna technológia nemôže nahradiť najskoršie štádiá vývoja, nie to ešte inkubovať dieťa po celých deväť mesiacov. On a jeho tím trvá na tom, aby sa celé úsilie potom nezvrtlo na skúmanie hranice životaschopnosti plodu mimo matky, ale aby šlo o záchranu výrazne predčasne narodených detí.