Svet 23. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Marcio Jose Sanchez)

Tím v rámci spoločnosti Google brain sa venuje strojovému učeniu a vývoju umelej inteligencie. Takýmto projektom má byť aj AI, ktorá si poradí s vytvorením článkov rovnakého typu, aké sú na Wikipédii. Za sebou už má aj prvé výsledky, informuje Živě.cz

Tento cieľ má však okrem Googlu aj veľa iných firiem, medzi nimi aj Salesforce. Jeho umelá inteligencia vďaka strojovému učeniu vedela dlhé texty zhrnúť do krátkych výťažkov, z ktorých sa čitateľ dozvedel to najdôležitejšie z pôvodného textu. U AI ale chýba kreativita. Články obsahujú veľmi krátke vety a chýba aj rytmus vo vetách, ktorý je typický pre tvorbu človeka. Google je v tom vo výhode ako vidno na ukážke nižšie.
Ukážka textu od AI Googlu

V tomto texte išlo o kompiláciu dlhého textu do jedného odstavca na Wikipédii. Forma text a jeho zmysel je oveľa ďalej ako v prípade Salesforce.

AI dostala na vytvorenie textu k dispozícii prvých desať webov, ktoré sa objavia vo vyhľadávači. Všetky odstavce textu boli podľa dôležitosti očíslované a v podobe jednoliatého textu dané ako vstup pre strojové učenie. Text je zakódovaný a skrátený rozdelením na 32 000 slov so zachovaním podstatných údajov.

Spoluautor projektu a softvérový inžinier Mohammad Saleh povedal, že extrakčná fáza je prekážkou, ktorá určuje, ktoré časti vstupu budú napájané do fáze abstrakcie. V ideálnom prípade by podľa neho chceli odovzdať všetky údaje z referenčných dokumentov.

Stále sú však ešte ďaleko od efektívneho zhŕňania alebo generovania textu a aj keď je tento projekt dosť zaujímavý, ešte stále sa nedá používať na generovanie kvalitných článkov na Wikipédii.

Keďže sa AI spolieha na popularitu prvých desiatich stránok vo vyhľadávači, tak ak tieto stránky nie sú veľmi dôveryhodné, tak ani výsledný článok na Wikipédii nebude veľmi presný.