Kyjev 7. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Евгений Котенко)
 

Prerušenie dohody o priateľstve s Ruskom prinesie Ukrajine veľké straty. Vo vysielaní televíznej stanice 112 Ukrajina to oznámil poslanec Najvyššej rady Vadim Rabinovič.

Na snímke Vadim Rabinovič

Dodal, že Moskva je i naďalej najväčším obchodným partnerom Ukrajiny.
„Prerušenie zmluvy s Ruskom by v súčasnosti znamenalo stratu 500 hrivien na každého Ukrajinca a tiež zvýšenie cien,” vyhlásil politik.
Člen parlamentu kritizoval aj posledné aktivity Kyjeva, ktoré sú podľa jeho názoru zamerané nielen na zhoršenie vzťahov s Ruskom, ale tiež na zhoršenie situácie na Ukrajine.
„Uzavrieť železničnú trať? Samozrejme, uzavrite ju! Jazdí tade len 18 tisíc ľudí z Ruska a 230 tisíc ľudí z Ukrajiny do Ruska. Urobme to Ukrajincom ešte ťažšie,” povedal Rabinovich.
Minister spravodlivosti krajiny Alexandr Lavrinovič nedávno vyhlásil, že návrh na vypovedanie zmluvy o priateľstve medzi Ukrajinou a Ruskom je súčasťou predvolebnej kampane Petra Porošenka. Prezidentské voľby by sa na Ukrajine mali konať na jar 2019.

 
Dohoda o priateľstve
Rusko a Ukrajina podpísali dohodu o priateľstve, spolupráci a partnerstve v roku 1997. Je to zásadný dokument rusko-ukrajinských vzťahov, ktorý predpokladá strategické partnerstvo dvoch krajín.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil, že sa chystá predložiť Najvyššej rade návrh zákona o okamžitom jednostrannom odstúpení od jednotlivých ustanovení zmluvy o priateľstve s Ruskom. Neskôr vysvetlil, že Ukrajina sa chystá zrušiť ustanovenie o vojenskej, vojensko-technickej a strategickej spolupráci, zatiaľčo ustanovenie o suverenite a územnej integrite budú i naďalej platiť. MZV tiež vyhlásilo, že Kyjev má do 30. septembra vyriešiť otázku s predĺžením zmluvy o priateľstve s Moskvou na ďalších 10 rokov.
 
Príspevok Ukrajinský poslanec skritizoval myšlienku o prerušení dohody o priateľstve s Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy.