Kyjev 4. júla 2019 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

„Na Ukrajine sa vytvorila príšerná situácia: baníkom doposiaľ nevyplatili sľúbenú mzdu, na dedinách v noci vypínajú elektrinu kvôli zrušeniu nočných taríf, na Donbase je to stále horšie a horšie a pod. Štát krachuje,“ uviedol pre novinárov spolupredseda politickej strany „Opozičná platforma – Za život“ Vadim Rabinovič počas rozhovoru v priestoroch ukrajinského parlamentu. Zhodnotil výsledky svojho stretnutia s primátormi miest a predstaviteľmi samosprávy

„Primátori prifrontových miest mi porozprávali, že na Donbase pokračuje ozajstná vojna – mier neexistuje! Strieľajú aj ti, aj druhí – a ešte viac, ako za Porošenka. Vidíme, že nové vedenie krajiny „žartovalo“ o mieri – mier nebude! A o tarifách tiež žartovalo – nebudú sa znižovať. Prednedávnom Bohdan hovoril, že ľudom dajú možnosť rozprávať sa po rusky. Avšak dnes v „Sluhovi ľudu“ vyhlásili, že to tiež bol iba žart. Štát krachuje, rozpadá sa. Musíme si uvedomiť, že to sa týka každého: ak sa budeme smiať a žartovať aj počas parlamentných volieb, potom v novej Najvyššej rade väčšinu vytvorí 96. a 97. „kvartál“. V následku toho krajinu postihne kolaps,“ podčiarkol Vadim Rabinovič

„Dnes mi primátori miest porozprávali o kolosálnom rozsahu nevyplatených dlhov za elektrickú energiu. Na jeseň sa začne vykurovacie obdobie a v domoch bude zima. Tarify sú vysokánske, tranzitná dohoda chýba. Aspoň niekto si uvedomuje, čo sa stane 1. januára 2020, keď stratíme tranzitné výhody? Ale my sa iba rehoceme a tešíme sa a neriešime problémy. Ľudia chcú žiť vo svojej krajine a mať blahobyt tu, ale štát im to neumožní. Štát vytvára nové a nové korupčné schémy,“ zdôraznil ukrajinský poslanec.

Poukázal na to, že ukrajinský parlament je už dávno nefunkčný: „Táto Rada nefunguje. Plní iba funkciu predvolebnej tribúny. Prezident Zelenskyj aj naďalej stále iba žartuje. Ale my potrebujeme mier. Preto „Opozičná platforma – Za život“ sa zaoberala a bude sa zaoberať otázkami urovnania konfliktu na Donbase. Nebudeme čušať,“ podčiarkol Rabinovič.

Pripomenul, že pred pár dňami hlava politickej rady „Opozičnej platformy – Za život“ Viktor Medvedčuk vrátil do vlasti štyroch ukrajinských zajatcov. „A ako reagovalo vedenie krajiny? Namiesto toho, aby sa poďakovalo Medvedčukovi, vedenie krajiny jeho konanie označilo za zločin. Zelenskyj má „komplex Napoleona“? Zástupcovia našej strany začali rokovať o znížení taríf pre Ukrajincov, ale proti nim začali trestné stíhanie. Chcem pripomenúť, že patrioti sú to ľudia, ktorí robia všetko pre to, aby krajina žila lepšie. Všetky ostatné definície sú nesprávne a klamú občanov. Čo sú to za patrioti, ktorí spôsobujú emigráciu Ukrajincov, nútia ich, aby hladovali, a čo je to za nové vedenie krajiny, ktoré pokračuje v podobnom duchu?“, opýtal sa poslanec.

Priznal, že hlasoval za Zelenského a ten ho totálne sklamal: „To som ešte nezažil, aby sa politik v priebehu 30 dní vzdal všetkých svojich sľubov a iba sa smeje. Zaujíma sa iba o presťahovanie Administrácie Prezidenta do sklenenej budovy, na ktorú mu „nejaký známy“ dá 300 miliónov a ktorej hlavnou atrakciou bude fontána a živý strom. Je to skutočný blázinec!“, rozhorčil sa politik.

Tvrdo kritizuje „nových ľudí“ v štábe Zelenského: „Novú hlavu colnice Nefedova označil za „novú tvár“! Predstaviteľa Sorosa na Ukrajine nazýva novou tvárou! Ale my sme tieto „tváre“ videli už aj predtým. Každoročne v tejto diere – colnici sa stratí približne 5 miliárd dolárov. Nefedov je napojený na amerického miliardára Sorosa, je bývalým zástupcom Abromaviciusa, podporuje pochody gejov a zúčastňuje sa na nich. A toto nazývame „nová tvár“, práve takúto „novú tvár“ potrebujeme?“, opýtal sa poslanec.

Podotkol, že predložil tri návrhy: o trestnej zodpovednosti za nedodržiavanie predvolebných sľubov, o „trinástom dôchodku“ a o zrušení daní pre mladých ľudí, ktorí nedosiahli 26 rokov. Podčiarkol, že aby ho neobvinili z populizmu, „skopíroval“ podobné zákony z európskej legislatívy, napríklad, z poľskej.

„Treba pokojne zhodnotiť situáciu. Dobre sme urobili, že sme srdcom zvolili Zelenského, pretože sme museli odstaviť Porošenka. Ale na tomto treba skoncovať so žartmi a počas parlamentných volieb hlasovať s rozumom – za mier a za zníženie taríf. Máme už iba 20 dni a potom musíme urobiť osudný výber: mier alebo vojna. Voľte mier a život,“ vyhlásil v závere rozhovoru ukrajinský poslanec Vadim Rabinovič.

Eugen Rusnák

[embedded content]

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj