Kyjev 29. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/Invison-Andy Kropa)
 
Ukrajinský portál „Mierotvorca“ poslal „do väzenia“ už stovky ruských politikov, novinárov, vojakov a činiteľov kultúry. Teraz rozširuje zoznam „nepriateľov Ukrajiny“ a na čiernu listinu dáva mnohých známych politikov a umelcov z celého sveta. Najnovšie tam zaradil jednu z najväčších svetových hudobných hviezd, slávneho britského hudobníka a jedného zo zakladateľov svetoznámej skupiny Pink Floyd Rogera Watersa.

Na snímke Roger Waters

Podľa Mierotvorcu, britský hudobník Roger Waters, ktorý o týždeň oslávi svoje 75. narodeniny, ohrozuje národnú bezpečnosť Ukrajiny. Brit „doplatil“ na to, že sa už viackrát pozitívne vyjadroval o Rusku a najnovšie uviedol, že podľa neho sa Krym pripojil k Rusku legitímne. Ukrajinskí novinári ho následne obvinili, že je „komunista a narkoman“… Spomenuli aj to, že jeho rodičia boli britskí komunisti a slávny hudobník mal ľavicové postoje.
Portál tiež vysvetlil, prečo dáva slávneho hudobníka na čiernu listinu:  Za „protiukrajinskú propagandu, pokus o ohrozenie teritoriálnej celistvosti Ukrajiny a účasť na legalizácii anexie Krymu Ruskom…“
Hnev ukrajinských novinárov vyvolal rozhovor, ktorý Roger Waters poskytol pre niektoré ruské médiá v súvislosti so svojimi koncertmi v Rusku, a predovšetkým rozhovor pre denník „Izvestija“ zverejnený 27. augusta (písali sme o tom TU). V tejto besede Waters potvrdil, že Rusko má všetky práva na Krym a Sevastopoľ, vyhlásil, že štátny prevrat na Ukrajine bol pripravený a realizovaný Spojenými štátmi a udalosti na Majdane a nasledovné konanie Kyjevu iba vyvolalo odvetnú a zákonitú a logickú odpoveď Moskvy.
Niektoré ukrajinské médiá pripomenuli, že z rozkolu krajiny Roger Waters otvorene obvinil bývalú zástupkyňu amerického Štátneho departmentu, „hrdinku Majdanu“ Vicktoriu Nulandovú. Poznamenali, že tá aj sama priznala, že USA aktívne pomáhali „nastoleniu demokracie na Ukrajine“ a utratili na to vyše 5 miliárd dolárov.
Ukrajinské médiá na tieto výroky Rogera Watersa reagovali nejednoznačne. Mnohí ho kritizovali, žiadali „príkladne ho potrestať“ (neuviedli však, ako by sa to dalo realizovať…), tvrdili, že si ho kúpil Putin, nazvali ho „narkomanom a komunistom“, niektorí dokonca tvrdili, že Waters tento rozhovor v skutočnosti neposkytol (aj keď na internete sú zverejnené videá) a vyzývali neveriť ruským médiám.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ukrajinský portál Mierotvorca: “Zakladateľ skupiny Pink Floyd ohrozuje celistvosť Ukrajiny, legalizuje anexiu Krymu, je komunista a narkoman“ zobrazený najskôr Hlavné správy.