La Rochepot 23. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR- Oliver Ondráš)
 
Europol zachytil muža hľadaného za “veľkú korupciu” v rodnej Ukrajine, ktorý si vo Francúzsku užíval na starobylom šľachtickom hrade

Ilustračné foto

Ako píše The Telegraph, tento “kráľ hradu” použil falošný úmrtný list, aby sa vyhol zatknutiu za medzinárodné podvody a pranie špinavých peňazí, a medzitým si žil ako “pán” na burgundskom sídle Chateau de la Rochepot vo vinárstve Côte d’Or, ktorý donedávna patril dedičom bývalého francúzskeho prezidenta Sadiho Carnota.
No došlo aj na neho a ďalších troch jeho komplicov zatknutých na úteku, dve Ukrajinky a Moldavčana.
Polícia zachytila obrazy Salvadora Dalího, vozidlá značky Rolls-Royce Phantom, cenné šperky a celkovo majetok vo výške okolo štyroch miliónov eur. Europol uviedol, že francúzske úrady spustili už v januári vyšetrovanie údajných podozrivých transakcií súvisiacich s nákupom zámku za “3 milióny eur v regióne Burgundsko spoločnosťou so sídlom v Luxembursku”.

Jerome Billard, starosta vinárskej obce La Rochepot, potvrdil, že sa stretol s istým pánom, ktorý mu povedal, že “zodpovedá za účty”, ale nevedel, že je majiteľom zámku.
“Videl som jedného alebo dvoch mužov, o ktorých som predpokladal, že sú v stredných rokoch a sú z investičnej spoločnosti, ktorá vlastní tento zámok,” povedal s tým, že “posledná vec, ktorú chceme, je, aby ho kúpili súkromní vlastníci, ktorí by ho zatvorili pre verejnosť, lebo je dôležitý pre cestovný ruch a hospodársky rozvoj”, keďže ho ročne navštívi okolo 25-tisíc turistov.
Hoci Europol nezverejnil totožnosť ukrajinského vlastníka nehnuteľnosti, podľa informácií Rádia Slobodná Európa potvrdených tromi vládnymi zdrojmi ide o Dmytra Malinovského, podnikateľa z Odesy, ktorý bol od roku 2015 hľadaný na Ukrajine v súvislosti s veľkým podvodom a falšovaním zahŕňajúcim aj majetok ministerstva obrany v tomto prístavnom meste.
Malinovskij sa v roku 2006 stal poslancom mestského zastupiteľstva v Odese za Stranu regiónov.
Ukrajinskí prokurátori už poslali francúzskym orgánom žiadosť o vydanie tohto 36-ročného ukrajinského občana zadržaného v blízkosti východofrancúzskeho mesta Dijon spolu s troma údajnými komplicmi.
 
 
 
 
 
Príspevok Ukrajinský podvodník sa vyhlásil za mŕtveho a žil si ako “pán” na francúzskom hrade zobrazený najskôr Hlavné správy.