Kyjev 22. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)
 
Ukrajinský parlament zbavil vo štvrtok poslaneckej imunity bývalú vojačku Nadiju Savčenkovú, ktorá sa stala ukrajinskou národnou ikonou po tom, ako bola väznená takmer dva roky v Rusku v súvislosti s usmrtením dvoch novinárov na nepokojnom východe Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AP s tým, že Savčenkovú imunity bavili v súvislosti s obvinením z úmyslu zvrhnúť vládu.

Na snímke poslankyňa národného parlamentu Nadija Savčenková ukazuje najvyššie štátnie vyzmamenanie Hrdina Ukrajiny za rečníckym pultom počas parlamentnej schôdze

Generálny prokurátor Jurij Lucenko v príhovore k poslancom obvinil poslankyňu Savčenkovú z toho, že plánovala zaútočiť na parlament s použitím ručných granátov a automatických zbraní. Tvrdil, že Savčenková sa spriahla s Moskvou podporovanými povstalcami na východe Ukrajiny v snahe vykonať “teroristický puč v záujme ukrajinských nepriateľov”. Obvinenie podložil nahrávkami z odpočúvania, na ktorých Savčenková hovorí o pašovaní zbraní z východu.
Samotná Savčenková uviedla, že o odpočúvaní vedela a práve preto rozprávala o takýchto útokoch. Takouto “surrealistickou politickou provokáciou” chcela podľa vlastných slov zosmiešniť ukrajinskú vládu, ktorú obvinila z toho, že v očiach verejnosti zlyhala.
Ešte pred návratom do vlasti v roku 2016 bola Savčenková zvolená za poslankyňu ukrajinského parlamentu, ktorou je doteraz. Vlani oznámila založenie vlastnej politickej strany a pripravenosť kandidovať za prezidentku.
 
Príspevok Ukrajinský parlament zbavil Savčenkovú poslaneckej imunity zobrazený najskôr Hlavné správy.