Kyjev 13. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Stringer)
 

Odvolací súd v Kyjeve zabavil akcie banky Prominvestbank (dcérska spoločnosť Vnesheconombank), Sberbank (dcérska štruktúra Sberbank Rossii) a banky VTB (dcérska spoločnosť ruskej VTB) na základe žaloby firmy podnikateľa Ihora Kolomojského. Dokument bol zverejnený v Jednotnom registri súdnych rozhodnutí.

Ilustračné foto

Spoločnosť Kolomojského požadovala uznanie a vykonanie rozhodnutí arbitrážneho súdu v Haagu z druhého mája vo veci získania kompenzácie od Ruska za majetok na Kryme. Medzi žalujúce strany patrili spoločnosti ako AEROBUD a.s., Pryvatofys spol. s.r.o., Pryvatlend spol. s.r.o., Everest Estate s.r.o., Televízna a rozhlasová spoločnosť Zhysa spol. s.r.o., Krym Development spol. s.r.o., Finansovyj Kapital s.r.o., Finansovyj vektor s.r.o. apod. Celkovo podalo žalobu 19 spoločností.
Súd tiež zakázal akciovej spoločnosti Raiffeisen Bank Aval uskutočňovať akékoľvek operácie na účte s cennými papiermi banky Sberbank Rossii.
Okrem toho bankám, ktorých akcie boli zabavené, bolo zakázané evidovať a reorganizovať právnické osoby.
Prerokovávanie Stáleho rozhodcovského súdu vo veci kompenzácie strát ukrajinským spoločnostiam začalo v októbri 2016. Vtedy Kyjev žiadal o vyplatenie 8 miliard dolárov. Iniciátorom bol Naftogaz a jeho dcérske spoločnosti.
V máji súd v Haagu nariadil Rusku, aby kompenzovalo ukrajinskej strane stratu krymských aktív. Agentúra UNIAN uviedla, že išlo o navrátenie 159 miliónov dolárov za porušenie práv ukrajinských investorov, počínajúc 21. marcom 2014.
Moskva sa nepovažuje za stranu v tomto procese. Rusko nebolo na súde zastúpené a potom, čo bol vynesený rozsudok, niekoľkokrát oznámilo, že ho spochybní.
 

Príspevok Ukrajinský oligarcha dosiahol to, že bol zabavený ruský majetok zobrazený najskôr Hlavné správy.