Londýn 3. apríla 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Známy ukrajinský novinár a politológ, bývalý poslanec kyjevského mestského zastupiteľstva Dmitrij Gordon vo svojej relácii na televíznom kanále 112 Ukrajina vyhlásil, že odmietnutie dohody o priateľstve, spolupráci a partnerstve s  Ruskom môže zapríčiniť rozkol Ukrajiny a to, že ju začnú na kusy trhať okolité štáty.

Na snímke Dmitrij Gordon

Dmitrij Gordon ešte prednedávnom vášnivo obhajoval idey Majdanu, ale v súčasnosti je z neho kritik súčasného vedenia Ukrajiny a oponent mnohých „projektov“ kyjevského režimu. V televíznej relácii poukázal na to, že Kyjev sa odhodlal na roztrhnutie mimoriadne dôležitých pre Ukrajinu dvojstranných dohôd s Ruskom, vrátane dohody o priateľstve, spolupráci a partnerstve, čo môže zapríčiniť to, že mnohé okolité štáty začnú spochybňovať legitimitu súčasných ukrajinských hraníc a pokúsia sa odtrhnúť kus od Ukrajiny a pričleniť ho k sebe. Poukázal na nacionalistickú kampaň v okolitých štátoch v tejto súvislosti.
Povedal, že takí „európski partneri“, ako predovšetkým Poľsko, Maďarsko a Rumunsko začnú predkladať teritoriálne pretenzie a od náznakov, že majú záujem o niektoré územia Ukrajiny, prejdú ku konkrétnym činom a vážne sa začnú zaoberať návratom teritórií a majetkov, ktoré im pred rokmi patrili.
„Nie je v tom skrytá provokácia? Nie je v tom pravdepodobnosť toho, že už zajtra sa začnú problémy so Zakarpatskom, Haličinou, Bukovinou a pod.?“ opýtal sa novinár. Predpokladá, že Budapešť môže vyhlásiť, že Zakarpatsko /Podkarpatská Rus/ voľakedy bola súčasťou Rakúsko-Uhorskej ríše a vlastne bola územím Maďarska. Dodal, že Rumunsko môže pripomenúť Kyjevu, že Bukovinu Ukrajina získala až v dôsledku paktu Ribbentrop – Molotov a ozbrojeného prevratu. Podľa Gordona, ani Poľsko nebude mlčať a tiež si bude nárokovať viaceré územia Západnej Ukrajiny a v rámci reštitúcie požiada, aby mu vrátili aj mnohé majetky a kompenzovali materiálne škody.
Ukrajinský novinár poukázal na to, že v ostatnom období vzťahy medzi Ukrajinou a viacerými štátmi Európy nie sú tie najlepšie, avšak Kyjev pokračuje vo vymýšľaní nebezpečných a nerozumných „projektov“, ako napríklad, súčasná snaha o zrušenie dohody o priateľstve, spolupráci a partnerstve s Ruskom, čo môže mať katastrofálne následky pre Ukrajinu. Poznamenal, že v tomto prípade už Moskva nezabráni tomu, aby európski susedia roztrhali Ukrajinu na kusy.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ukrajinský novinár Dmitrij Gordon: „Ak Kyjev odmietne dohodu o priateľských vzťahoch s Ruskom môže zapríčiniť rozkol Ukrajiny“ zobrazený najskôr Hlavné správy.