Kyjev 9. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)
 
Maďarské konzuláty v Podkarpatskej Rusi a v Kyjeve zastavili udelenie maďarského občianstva občanom Ukrajiny a vydávanie maďarských pasov. Uviedli to predstavitelia Maďarska počas ukrajinsko-maďarských rokovaní diplomatov v Kyjeve a počas stretnutia európskych ministrov zahraničia v Miláne 6. decembra. Potvrdil to aj ukrajinský minister zahraničia Pavel Klimkin

Na snímke Pavlo Klimkin

„Maďari hovoria, že v súčasnosti nevydávajú pasy. A ani to robiť nebudú. Je to dobre, pretože si pamätám vyhlásenia ministra zahraničia Pétera Szijjártóa, ktorý hovoril, že vydávanie maďarských pasov na našom území neprotirečí ukrajinským zákonom. V súčasnosti sa tieto praktiky skončili,“ podčiarkol ukrajinský minister.
Priznal však, že maďarské zákony o zjednodušenom udelení občianstva etnickým Maďarom platia aj naďalej a Maďarsko môže vydávať svoje pasy ukrajinským občanom aj mimo územia Ukrajiny. “Bohužiaľ, nemôžem garantovať, že Maďarsko nebude vydávať pasy etnickým Maďarom žijúcim v Zakarpatsku, ale bude to robiť v Maďarsku, na maďarskom území. Tam toto jeho konanie nemôžeme kontrolovať. Ale istá otázka je pre nás absolútne principiálna: na svojich konzulátoch na našom území to robiť nebudú,“ zdôraznil Pavel Klimkin.
Ukrajinský minister zahraničia prezradil, že Kyjev navrhol Budapešti podpísať dvojstrannú dohodu o zákaze dvojitého občianstva, ale odpoveď z Budapešti neprišla.
Eugen Rusnák
 
 
Príspevok Ukrajinský minister zahraničia Pavel Klimkin: „Maďarsko prestalo rozdávať pasy na svojich konzulátoch na Ukrajine“ zobrazený najskôr Hlavné správy.