Kyjev 3. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin oznámil, že zaslal kolegom po celom svete listy s prosbou, aby vyvinuli nátlak na Moskvu, aby dosiahol prepustenie Ukrajincov, ktorí boli odsúdení v Rusku.

Na snímke ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin

“Požiadal som, aby tlačili na Rusko a požadovali prepustenie všetkých. Je kriticky dôležité, aby Kremeľ prepustil Balucha, Sencova a Kolčenka, ktorí vyhlásili hladovku,” napísal Klimkin na Twitteri.
Minister sa domnieva, že “konsolidovať medzinárodnú odpoveď Rusku” je potrebné pomocou zosilnenia sankcií.
K tweetu Klimkin pripojil fotografiu listu v angličtine.
 
Za koho sa prihovára Klimkin
Volodymyr Baluch, odsúdený na trest odňatia slobody na tri a pol roka za nezákonné prechovávanie zbraní, vyhlásil vo väzobnej väznici hladovku, pretože považuje obvinenie za bezdôvodné. Koncom apríla, ako oznámil predseda Rady pre ľudské práva Michail Fedotov, Baluch hladovku ukončil.
Oleh Sencov bol odsúdený na trest odňatia slobody na 20 rokov za organizovanie teroristických útokov na Kryme. V rovnakej veci bol odsúdený jeho spolupáchateľ Alexander Kolčenko, ktorý dostal 10 rokov. V polovici mája vyhlásil hladovku.
Pred tým na ukrajinskom MZV oznámili, že uvažujú o variante výmeny Sencova za zatknutého riaditeľa RIA Novosti Ukrajina Kirilla Vyšinského. V Kremli vyhlásili, že podobné iniciatívy sa k nim nedostali, a pripomenuli, že Sencov si odpykáva trest za veľmi vážne obvinenie.
 
Príspevok Ukrajinský minister zahraničia Klimkin vyzval kolegov “po celom svete”, aby vyvinuli nátlak na Rusko zobrazený najskôr Hlavné správy.