Kyjev 6. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Dmitri Lovetsky)
 
Ukrajinský metropolita Anatolij sa obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina s prosbou o prepustenie ukrajinských námorníkov zajatých počas incidentu v Kerčskom prielive. Apeloval pri tom na spoločnú vieru. Informoval o tom vo štvrtok denník Novaja gazeta

Na snímke Vladimir Putin

Metropolita Sarnenskej eparchie na severozápade Ukrajiny sa na ruského lídra obrátil so slovami, že síce nemôže “hodnotiť politické udalosti”, avšak jeho “povinnosťou ako archijereja pravoslávnej cirkvi, zjednocujúcej v jednom Kristovi dva susedské národy a štáty”, ako aj jeho “kresťanské svedomie” ho “nútia súcitiť s námorníkmi a nemlčať, keď trpia ľudia a ich blízki”.
Metropolita v tejto súvislosti požiadal Putina o prepustenie námorníkov tak, aby mohli Vianoce stráviť so svojimi rodinami.
Anatolij je členom ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, podliehajúcej moskovskému patriarchátu. Má hodnosť archijereja (veľkňaza), čo je hodnosť, ktorou sú označovaní biskup, arcibiskup, metropolita a patriarcha.
Od rozpadu Sovietskeho zväzu na Ukrajine pôsobia až tri pravoslávne cirkvi: jedna (najväčšia) je verná moskovskému patriarchátu, druhá Moskvu odmieta akceptovať a tretia (najmenšia) patrí pod ukrajinskú cirkev pôsobiacu v USA.
 
Príspevok Ukrajinský metropolita požiadal Putina o prepustenie ukrajinských námorníkov zobrazený najskôr Hlavné správy.